Podle Klusáka přineslo jednotné fungování podstatné změny. „K územnímu středisku záchranné služby v Brně se připojily okresní záchranné služby a výjezdové základny nemocnic nebo zřizované městskými a obecními samosprávami. Podařilo se sjednotit vozový park, zdravotnickou techniku a vybavení vozidel i postupy poskytování zdravotní péče," uvedl Klusák.

Za desetiletou spolupráci se podle něj o desítky zvýšil počet zaměstnanců, kterých má jihomoravská záchranka bezmála 600. Z nich je asi 75 lékařů. Nacházejí se na 23 stanovištích včetně letecké záchranné služby. Vozový park čítá kolem stovky vozů. Za deset let se zvýšil také počet výjezdů z necelých 70.000 téměř na 100.000 za rok. Podle mluvčí záchranky Barbory Zuchové je denně kolem 250 výjezdů, v létě ale nejsou výjimkou ani dny s 300 výjezdy.

Markantní rozdíl podle Klusáka nastal za deset let u výjezdových stanovišť. „Úroveň zázemí pro záchranáře nebyla před deseti lety dobrá s výjimkou blanenského okresu. Za tu dobu jsme postavili novou výjezdovou základnu v Tišnově, zrekonstruovali objekt v Ivančicích a ve Vyškově a hlavně postavili nové budovy v Brně Bohunicích, Černovicích a na Ponavě," vyjmenoval Klusák. Jakmile bude zcela hotová základna na Ponavě, záchranáři se budou moct přestěhovat ze starých prostor na náměstí 28. října v Brně, které jsou podle Klusáka nevyhovující.

Výstavba nových stanovišť a rekonstrukce starých stály desítky milionů korun. Jihomoravský kraj v nich jako zřizovatel záchranné služby hodlá pokračovat. Nového stanoviště by se měli dočkat záchranáři ve Znojmě, Mikulově, Hustopečích nebo Slavkově u Brna.

K desetiletému výročí jednotného systému pořádají záchranáři výstavu na krajském úřadě, kde bude do 24. února, pak se přesune do okresů.