Výsledky loňské porodnosti lékaři shrnuli tento týden. Rekordní počet dětí zaznamenala zejména Fakultní nemocnice Brno. Na Gynekologicko-porodnické klinice se jich narodilo 6 285, což je ve srovnání s předchozím rokem nárůst o víc jak sto novorozenců.

Více jich neměli za posledních šest let. „Stojí za tím pravděpodobně fakt, že je v poslední době moderní mít více dětí. Zatímco před deseti lety ženy častěji zůstaly u jednoho, dnes se průměr blíží dvěma dětem na ženu. Porodnost ovlivňují i přistěhovalci, třeba z Ukrajiny,“ řekl vedoucí Perinatologického centra Petr Janků.

Kromě zdravých dětí nicméně stoupl i počet těch předčasně narozených. Právě na tyto rizikové případy se lékaři z Fakultní nemocnice Brno specializují. „Loni jsme měli osmasedmdesát dětí s váhou pod kilo. Mají více problémů a péče o ně je náročná. Jejich stav negativně ovlivňuje vyšší věk rodiček,“ vysvětlil primář Neonatologického oddělení Ivo Borek.

Porodnost. INFOGRAFIKA.Dětí, které se narodí mrtvé, nebo zemřou krátce po narození, ubývá. Loni jich bylo osmačtyřicet. Situaci však podle lékařů ztěžují domácí porody. „Loni se tak v kraji narodilo zhruba procento dětí, zemřeli při nich minimálně čtyři novorozenci. Riziko úmrtí oproti porodu v nemocnici je tak osminásobné,“ varoval Janků.

V Bohunicích a na Obilním trhu se každý rok narodí téměř polovina dětí z kraje. Přináší to i komplikace. „Personál je přetížený. Problém je nedostatek peněz a organizace zdravotní péče. Jsme rozdělení do dvou pracovišť,“ vysvětlil Janků.

Sloučit pracoviště a zlepšit situaci má nová porodnice za dvě miliardy korun, která vznikne v Bohunicích. V únoru to v Brně přislíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Pomoci má nepřímo i Nemocnici Milosrdných bratří, kde loni lékaři odrodili 1969 dětí. „Pro nás je to vysoké číslo. Jsme rodinná nemocnice a neradi překračujeme dvoutisícový strop. Pomůže nám v tom i kapacita nové porodnice,“ vysvětlil ředitel Josef Drbal.

Babyboom v brněnských porodnicích
• Loni se ve Fakultní nemocnici Brno narodilo 6 285 dětí.
• Jde o nejvyšší počet za posledních šest let.
• Ubylo naopak dvojčat, loni v nemocnici zaznamenali 126 případů. Jednou se narodila trojčata.
• Osmasedmdesát miminek se narodilo předčasně s váhou méně než kilogram.
• V Nemocnici Milosrdných bratří odrodili 1969 novorozenců.