Vláda Jiřího Rusnoka postavená bez opory politických stran ve středu od poslanců dostane důvěru. S pohodlnou většinou tří hlasů. Taková situace by nastala, pokud by se hlasování zúčastnili jen jihomoravští poslanci.

Poté, co se v úterý přiklonila na stranu vlády i sociální demokracie, totiž blok podporující vládu čítá v kraji třináct poslanců ze třiadvaceti. „To, že vláda odpovídá jihomoravské přirozené povaze, je neoddiskutovatelné," tvrdí brněnský politolog Michal Pink.

Nejdéle trvalo rozhodování o podpoře vládě sociálním demokratům. Ve straně se totiž vytvořila dvě názorová křídla. Obě kolem Jihomoravanů. To kolem Bohuslava Sobotky prosazovalo nedůvěru a snahu o co nejrychlejší předčasné volby. Naopak socialisté v čele s hejtmanem Michalem Haškem chtěli vládu podpořit.

Nakonec se strana rozhodla pro druhé řešení. „Neznamená to ale podporu krokům, které oslabují parlamentní systém v zemi a vedou k zavedení nějakého prezidentského systému. Budeme podporovat pouze taková rozhodnutí vlády, která budou ve prospěch občanů a v souladu s naším programem," prohlásil Sobotka.

VELKOU ANKETU S POSLANCI Z JIHOMORAVSKÉHO KRAJE NAJDETE VE STŘEDEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST

I když podpora vlády znamená vítězství dosavadního místopředsedy Haška, nemusí ještě způsobit zemětřesení ve straně. Hašek totiž odmítl spekulace, že chce Sobotku nahradit. „Důležité je to, že strana bude i přes rozdílné názory hlasovat jednotně," uvedl Hašek.

Také podle politologa zatím z rozhodnutí sociální demokracie nelze usuzovat, zda se v ní přelévají síly. „To, že existují dvě podoby sociální demokracie, Haškova a Sobotkova, je dlouhodobě patrné. Ale je otázka, zda rozhodnutí je ústupem křídla kolem Sobotky, nebo naopak důsledek společného zájmu. Pokud projde Rusnokova vláda, pravicové strany se zřejmě budou snažit o předčasné volby, které sociální demokraté chtějí," podotkl Pink.

Podobnou naději na předčasné volby mají i Věci veřejné. „Máme ale jistotu, že pokud nebudou, Rusnokova vláda bude řešit i naše programové priority," řekl za stranu Michal Babák.

Po posledním úterním jednání přímo s premiérem se pro podporu rozhodli také komunisté. „Mám výhrady k tomu, že z oblasti lidských práv se do programu vlády dostalo jen to, že bude proti extremismu a rasismu. Ale respektuji rozhodnutí strany. Nemůže být horší vláda než ta Nečasova," uvedla poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová. Kvůli slibu podpory školství a sportu dá hlas pro vládu i nezařazený poslanec Josef Dobeš.

Naopak pravice novou vládu odmítá. „Nemá za sebou žádnou politickou stranu. Naopak my jsme dali dohromady minimálně sto jeden hlas pro vládu Miroslavy Němcové," upozornil občanský demokrat David Šeich. TOP 09 má stejný názor. „Jsme schopní vytvořit pravicovou vládu. Jmenovat vládu bez podpory byla chyba," zdůraznil Jan Husák.