V hlavních rolích se jako dominantní otcové představí herci Martin Pechlát a Marek Daniel. Právě do jejich sousedských sporů vstoupí láska vlastních dětí. „V Suchu se protnou tři generace. Nejstarší reprezentuje bezohlednost, nejmladší dává naději ve zvládnutí mezilidských vztahů vně i uvnitř rodin, ale i ve spojení s krajinou, v níž žijeme,“ přiblížil režisér snímku Bohdan Sláma.

Zdroj: Youtube

Kromě sváru dvou klanů se příběh dotýká také citlivých momentů, jakými jsou přijetí nemoci blízkého člověka nebo lásky v napjatých vztazích odlišně žijících sousedských rodin. „Je to drama lidských citů, prvky má komické i tragické. Je tam humor a je to rodinný film,“ doplnil režisér Sláma.

Rozsáhlá jihomoravská pole obklopuje malý statek, na kterém hospodaří padesátiletý Josef se svou ženou Evou a třemi dětmi. Hlavní postava se snaží žít alternativně, vede proto boj proti místnímu agropodniku. Jeho rodina tím však trpí, protože dětem zakazuje počítače, mobily nebo internet, což nejhůř snáší zejména Josefova šestnáctiletá dcera Žofka.

Ve stopách svého dominantního otce jde naopak Viktor, který vlastní místní agropodnik. Půda pro něj představuje nástroj pro dosažení zisku, a to bez ohledu na ekologické dopady. Ke svému otci přijíždí na prázdniny jeho osmnáctiletý syn Míra, jenž přes rok žije s matkou v Praze.

Mají odlišný pohled na svět

Přestože by Viktor syna rád zapojil do řízení agrokombinátu, nechce o jeho plánech Míra ani slyšet. V osmnácti letech má totiž ve srovnání se svým otcem jiný pohled na svět.

Ačkoli se mladý Míra se Žofkou sblíží, je jejich vztah velmi turbulentní. Obzvlášť, když se oba teenageři začnou vyhraňovat vůči svým dominantním otcům. Jedním z přelomových okamžiků se stane moment, kdy se dvojice rozhodne z vesnice utéct. Mimo vypjaté mezigenerační vztahy však film upozorňuje rovněž na změny v krajině a přijetí zodpovědnosti za její budoucnost.

Z návštěvy expozice Slovanské epopeje v Moravském Krumlově.
Epopej v Krumlově láká turisty. Za loňský rok ji vidělo přes čtyřicet tisíc lidí

Sucho tak v příběhu funguje jako metafora, která se prolíná do mezilidských vztahů. V novém filmu vzdává režisér Bohdan Sláma dle svých slov hold i roli mateřství, lásce k dětem a krajině, v níž lidé žijí. Na natáčení spolupracovala mimo jiné Filmová kancelář Brno nebo Jihomoravský filmový nadační fond. Snímek uvidí diváci v kinech od patnáctého února.