Využívají se při léčbě tohoto syndromu v případech, kdy běžná léčba selhává. Speciální jsou díky výrobě z krevního séra pacienta. Informoval o tom mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny Jiří Erlebach.

Za nově spuštěným programem, na kterém se podílí několik pracovišť, stojí oční lékařka Markéta Zemanová. K myšlence ji přivedl narůstající počet pacientů se syndromem suchého oka a především výpadek léčiv. „Na jaře na trhu nebylo dostatečné spektrum účinných léků pro tyto pacienty. Potíže je tak vyřazovaly z běžných denních činností,“ vysvětlila svou motivaci.

Celníci provedli razii kvůli výrobě anabolik.
VIDEO: Obří razie celníků kvůli steroidům, zadržení pocházejí z Brna a okolí

Jednou z takových pacientek a zároveň první nemocnou, která získala své autologní sérové kapky vyrobené v Nemocniční lékárně Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, je Ivana Dohnálková. „Cítila jsem se, jako bych v očích měla žiletky. Víčka se mi lepila k oku a moje potíže vygradovaly letos v únoru, kdy se u mě objevil velký zánět. Po neúspěšné léčbě několika antibiotiky jsem se setkala s paní doktorkou Zemanovou, která mi představila svůj plán,“ popsala.

Zdroj: Youtube

Oproti běžně dostupným umělým slzám jsou autologní sérové kapky podstatně účinnější, a navíc nemají žádné nežádoucí účinky. „Hlavní léčivou látkou je totiž vlastní sérum pacienta, které se vyfiltruje z jeho krve. Následně se v Nemocniční lékárně ve vhodném poměru rozředí a po kontrole Mikrobiologickým ústavem vydá ve zmražené formě pacientovi,“ popsala proces oční lékařka Zemanová. Léčba je pro dospělé pacienty plně hrazená zdravotní pojišťovnou.

Brno nechalo zbourat nejstarší saunu, která fungovalo v zahradě Arnoldovy vily.
VIDEO: Konec nejstarší sauny v Brně. Pokyn k demolici? Při jednání s primátorkou

Při výpadku léčiv vyráběla nemocnice i léky proti horečce. Deník o situaci podrobně inoformoval. Lékaři FNUSA slavili v roce 2020 velký úspěch na operačním sále. 

Staronový pavilon zde otevřeli loni v listopadu.

Syndrom suchého oka: Mezi příznaky syndromu suchého oka patří pocit cizího tělíska nebo písku v očích, pálení, únava, tlak, bolest a diskomfort očí. Častým steskem pacientů je zhoršené vidění, světloplachost, netolerance kontaktních čoček, klimatizovaného nebo větrného a zakouřeného prostředí.