Svou krví pomáhá lidem čtyři roky. Poprvé sice třiadvacetiletá Brňanka Aneta Tarabášová při odběru zkolabovala, ale neodradilo ji to. „Tenkrát se mi udělalo špatně spíš z nervů a horka. Odběry mi problémy nedělají. Jsem zdravá a ráda tímto pomůžu potřebným. Nechodím pravidelně, někdy jednou, jindy třikrát za rok,“ sdělila dívka.
Dárcovství krve v červnu oslavují obě brněnské fakultní nemocnice. Ve svatoanenské si dnes připomínají sedmdesát let od založení první transfúzní stanice ve městě, v Bohunicích 14. června oslaví den dárců krve.
Největší registr lidí, kteří darují krev, mají právě na Transfúzním a tkáňovém oddělení Fakultní nemocnice Brno. „Přesná čísla sdělit nechceme, aby lidé nenabyli dojmu, že krve je dost a další dárci nejsou potřeba. Stále proto šíříme osvětu,“ uvedla mluvčí zdravotnického zařízení Beatrix Křížová.
Darování krve v Brně
- první transfúzní stanice v Brně: 1. 6. 1949, svatoanenská nemocnice
- počet odběrů v kraji za rok 2015: 49 911
- největší krevní centrum v kraji: Fakultní nemocnice Brno
- využití krve: 99 procent
- nejvyšší potřeba transfúzí: interní hematologická a onkologická klinika, téměř deset tisíc transfúzí za rok
- univerzální krevní skupina: nula negativní
- světový den dárců krve: 14. červen
Podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistik v roce 2015 darovalo v kraji krev přes šestatřicet tisíc lidí. Je to nejvyšší počet dárců v zemi. Celkem zdravotníci udělali téměř padesát tisíc odběrů. Brněnské transfúzní oddělení patří k největším v České republice.
Pravidelně chodí v kraji darovat krev přes dvaačtyřicet tisíc lidí. Stálé dárce potřebují v nemocnicích nejvíce. „Proto pořádáme mikulášské, valentýnské či čarodějnické odběry. Příchozí si po odběru odnesou malý dárek,“ doplnila Křížová.
O poukázky například do wellness či fitness center můžou zájemci soutěžit do 14. června, kdy se slaví Světový den dárců krve.
Spíše než dárci občas chybí krev. „V případě nouze oslovujeme lidi pomocí zpráv na mobil či výzev na sociálních sítích. Reagují rychle a většinou do dvou dnů zásoby doplníme. S kritickým nedostatkem jsme se nikdy nepotýkali,“ uvedla primářka transfúzního a tkáňového oddělení bohunické nemocnice Hana Lejdarová.
Díky tomuto sytému má zdravotnické zařízení nejnižší počet nevyužitých transfúzí v republice. „Zlikvidujeme jich okolo jednoho procenta,“ podotkla Křížová.
Životy nejčastěji zachraňuje krevní skupina nula negativní. „Je velmi žádaná, jelikož jako univerzální ji využíváme v urgentních situacích. Neznamená to ale, že o ostatní typy nestojíme,“ upozornila Lejdarová.
Nejvíce krevních balíčků putuje na interní hematologickou a onkologickou kliniku. Ročně tam vydají deset tisíc transfúzí.
Právě do bohunické nemocnice se přesunula první transfúzní stanice ze svatoanenské nemocnice. Tam odběrové středisko nyní nemají. Provádí jen autotransfúzi. „Pacientovu krev odebereme, uschováme a podáme mu ji při operaci. Chtěli bychom vlastní oddělení, ale to není teď aktuální. Krev nakupujeme z jiných stanic,“ řekla mluvčí svatoanenské nemocnice Petra Veselá.