Domácí mužstvo hnané duněním vyprodané Kajot Areny zavalilo soupeře lavinou útoků. A Rytíři se z atmosféry sesypali. Po první třetině prohrávali 0:3. „Nebyli jsme v hlavách připravení na to, jak se hraje v play off. Chybělo daleko větší nasazení, hra do těla, bojovnost. V tomto jsme se Brnu nevyrovnali,“ utrousil kladenský gólman Jan Chábera.

Domácí mužstvo jako by nasálo atmosféru z jednolitého hukotu haly a předvedlo parádní nástup. Kladno kupilo školácké chyby a už ve třetí minutě využil jednu z nich brněnský obránce Tomáš Malec. „První třetina nám vyšla parádně,“ pochvaloval si asistent brněnského kouče Lubomír Oslizlo. V závěru dvacetiminutovky totiž přišly chvíle centra Divíška, který servíroval gólové přihrávky Švrčkovi a Eratovi.

Brňané si užívali předkolo skoro čtyřicet minut a přehrávali Rytíře po všech stránkách. Nakonec přestáli i zatmění okolo druhé přestávky, kdy nejlepší kladenský snajpr Jaroslav Kalla dvěma góly vrátil tým do zápasu. „Škoda, byli nakřápnutí. Skoro se k nám nedostali, jenže pak nás zmáčkli a gólem na 4:2 se uklidnili,“ připomenul Chábera 47. minutu, kdy jej obránce Kováčik propálil od modré.

Modrobílé choreo

Pokud chce Kladno pomýšlet na obrat v sérii hrané na tří vítězná utkání, musí změnit skoro všechno. „Kometa nás na začátku předčila, chutí, elánem, nasazením. Na hráče padla nováčkovská premiéra play off,“ přiznal kladenský asistent Petr Tatíček.

Brno vyřazovací část přivítalo velkolepě. Fandové v kotli vyvěsili obří transparent s nápisem „Budoucnost patří těm, co věří svým snům“. Když z tunelu vedoucím z kabin vkročili na led domácí hokejisté a vyprodaný stadion je uvítal „modrobílým choreem, do něhož se barevnými papírovými listy zapojili všichni diváci. „Lidi nám skvěle pomohli,“ potěšilo útočníka Miroslava Holce.

Ten završil povedený večer parádní gólovou akcí, při níž se prosmýkl kolem obránce Lepina a pak ošálil i Cháberu. „Viděl jsem, že mám větší rychlost,tak jsem to na beka zkusil. Chtěl mě odtlačit, ale sklouzl mi po zádech a gólman mi chtěl vypíchnout puk, ale naštěstí se mu to nepovedlo,“ popsal. Série v Brně pokračuje dnes od 18.10 hodin.

5 klíčových momentů zápasu

3. MINUTA. Hned z první vážné situace Kometa vytěžila branku. Gól beka Tomáše Malce soupeře opařil. Malec se v základní části netrefil ani jednou, ale jako první Brňan po 25 letech se radoval z gólu v bojích o mistrovský titul.

SLEPENÉ GÓLY. Tomáš Divíšek se na konci první třetiny dvakrát za kladenskou bránou potkal s pukem a dvakrát našel spoluhráčovu hůl. Přesné pasy zužitkoval v 17. minutě Jan Švrček a o minutu později Roman Erat. Kometa vedla 3:0.

KLADENSKÉ HRUBKY. Kladenští obránci dvakrát v první třetině zaspali. Michal Pavlů namazal kotouč Malcovi, který propálil Jana Cháberu poprvé. Podruhé Středočeši zapomněli mezi kruhy Erata a ten v 18. minutě zvýšil už na 3:0.

41. MINUTA. Rytíři narušili brněnskou pohodu minutu před koncem druhé části, kdy na 1:3 snížil Jaroslav Kalla. Stejný střelec zmrazil Kometu hned z první šance ve třetí třetině a korigoval stav na 2:3. Kladno stále tlačilo a za další dvě minuty Kalla promarnil šanci na hattrick a vyrovnání, když v jasné příležitosti narazil na pozorného Jiřího Trvaje.

HOLCOVA PARÁDA. Jozef Kováčik ve 47. minutě tvrdou ranou vrátil Brnu dvougólový náskok. Definitivní uklidnění domácím přinesl Miroslav Holec, který za dalších padesát vteřin napodobil slavné pittsburské kličky Jaromíra Jágra, položil si obránce i gólmana a jednou rukou zavěsil puk do sítě.

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 5:2 (3:0, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Malec, 17. Švrček (Divíšek), 18. Erat (Divíšek), 47. Kováčik (Dlouhý, Divíšek), 48. Holec - 39. Kalla (M. Látal), 41. Kalla (Dragoun, Kameš). Rozhodčí: Šindler, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Němec, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Holec - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Jaroslav Svoboda, Koreis, H. Zohorna. Trenéři: Venera a Oslizlo.

Kladno: Chábera - Kameš, J. Drtina, Lepine, Piskáček, L. Procházka, David Růžička, Pavlů - Kalla, Patera, Kuchler - Dragoun, Hovorka, Bicek - Eberle, Lukáč, M. Látal - Valský, Knotek, Kafka - od 21. navíc Kužel. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Chtěl jsem střídat, hlesl Chábera

Brno – Očekávali velký nápor, připravovali se na něj, a přesto mu nakonec nedokázali čelit. Kladenští hokejisté vstoupili do předkola v Brně mátožně. V úvodní třetině připomínali vystrašený hokejový potěr, právě kvůli slabému začátku v sérii s Kometou ztrácejí. Prohráli 2:5. „Čekali jsme tlak, ale hře jsme se nepřizpůsobili. Nebyli jsme připravení na play off. Brnu jsme se nevyrovnali,“ mrzelo gólmana Rytířů Jana Cháberu.

Ten měl Středočechy táhnout za prvním vítězstvím, místo toho se mu v první třetině při stavu 0:3 honily hlavou hodně nepříjemné myšlenky. „Koukal jsem, jestli nechce jít druhý gólman do brány. Změna většinou může pomoct, ale trenéři mě tam nakonec nechali,“ líčil osmadvacetiletý muž v masce.

Přitom si nemohl vyčítat hloupé chyby jako jeho spoluhráči. Gólové střely bylo těžko chytatelné. „Kdybych dostal blbou branku z rohu, asi by to bylo těžší na psychiku. Góly vyplynuly ze hry,“ popsal Chábera.

Odmítal, že by se Rytíři zalekli atmosféry, která výrazně překonala „běžné“ zápasy předkola . „Hráli jsme tady letos už dvakrát. Vždycky bylo vyprodáno a hukot. Ten nikdo nevnímá, spíš nás nabudí,“ tvrdil gólman.

I se spoluhráčem Jaroslavem Kallou se však shodli, že byl tým na startu zakřiknutý. „Vypadalo to, že si nedáme ani přihrávku,“ uznal Kalla.

Ten sice vrátil mužstvu naději dvěma góly, ale litoval zahozené šance za stavu 2:3. „Škoda, vše mohlo být jinak. Ale ukázali jsme si, že se s Brnem hrát dá,“ dodal Kalla.

Ve čtvrtek chtějí začít od znova. „Musíme k utkání přistoupit úplně jinak a začít bojovat o play off. Ale nemusí to být klíčový zápas. Znám série, kdy se vše točilo a týmy vyhrávaly doma,“ přemítal kladenský Chábera.