Na hranicích stojí několik policistů, z nichž dva odklánění dopravu z hlavního tahu ve směru do Mikulova. Doprovázeni hasiči stavějí každé auto. Důvodem je zavedení kontrol jako opatření ke snížení rizika šíření zlověstného koronaviru.

Co je koronavirus?Zdroj: DeníkHasiči s ochrannými pomůckami na obličeji i rukou jsou připravení měřit teplotu posádce aut už od půl sedmé ráno. „Na místě máme vždy dva příslušníky sboru, kteří se budou střídat. A to v pravidelných intervalech vždy po dvanácti hodinách. K dispozici má každý bezkontaktní teploměr a namátkově s ním měří teplotu posádkám přijíždějících aut ze směru od Rakouska,“ prozrazuje mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Pokud někomu hasiči naměří teplotu vyšší než osmatřicet stupňů Celsia, mají nařízení kontaktovat krajské hygieniky „Posádku auta v mezičase pozdrží policisté,“ doplňuje mluvčí.

Dopravní omezení v cestě z Rakouska a hraniční přechod zaplněný policisty s letáky vyvolává v řadě řidičů údiv a překvapení. Nejinak je tomu i u Rakušana Mathiuse, který se do České republiky vydal přes hraniční přechod Drasenhofen – Mikulov pracovně. „Vůbec jsem netušil, že česká strana něco podobného zavádí. Ani tudy často nejezdím, spíš zřídka. Myslím ale, že informovat tímto způsobem není špatný nápad. Já osobně obavy z koronaviru nemám, pochopitelně dodržuji všechna hygienická doporučení,“ říká mladý muž.

Eliška Bedřichová, která přechod využívá denně, zase poukazuje na nesrovnalosti. „Hasiči sice mají ochranné pomůcky, ale co policisté? Přijde mi to paradoxní a nedotažené,“ podotýká žena.

Opatření pod názvem #corona odstartovali policisté na deseti hraničních přechodech v zemi. V Jihomoravském kraji se jedná o dva s Rakouskem a jeden se Slovenskem. Na Znojemsku Hatě – Kleinhaugsdorf, na Břeclavsku Mikulov – Drasenhofen a o dálniční přechod v Břeclavi. „Opatření, které začalo platit v pondělí ráno, platí až do odvolání,“ komentuje mluvčí policejního prezidia David Schön.

Online reportáž

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník