VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krojovaní se letos ve Starovicích nesejdou. Kvůli sporu akci zrušili

Jižní Morava – Na pět set nadšenců v krojích převážně z Jihomoravského kraje na jednom místě? Podobný obrázek jako loni letos lidé ve Starovicích na Břeclavsku neuvidí. Spor mezi pořadateli a vedením obce dospěl až ke zrušení akce. Ani ne měsíc před jejím konáním. Měla být tuto sobotu. „Nechceme bojovat proti větrným mlýnům. Areál ve Starovicích je skvělý, ale organizovat něco v nepřátelském prostředí si nemůžeme dovolit,“ vzkázali Jan a František Záhorovi v dopise adresovaném vedení obce.

27.7.2017
SDÍLEJ:

Setkání přátel jižní Moravy. Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Šupálek

Právě od něj prý cítili nezájem o spolupráci. Starovický starosta Antonín Kadlec se proti tomu ohradil. Obec podle něho v minulých letech pomohla s organizací akce, jak mohla. Ať už šlo o bezplatný pronájem areálu, úklid nebo prodej vstupenek. „Jedinou úhradu, kterou jsme po pořadatelích požadovali, byl poplatek ze vstupného,“ zmínil Kadlec. Stejné podmínky měly podle něho platit i letos.

Starosta míní, že organizátoři na sebe vzali moc velkou zodpovědnost. „V prvním ročníku šlo o špatnou propagaci, přišlo málo lidí. Vstupné tři sta korun bylo neúměrné. O rok později se to zlepšilo, když jsme vyjednali vstupné sto padesát korun,“ je přesvědčený starosta.

Obou ročníků se v kroji zúčastnila Pavlína Hubačková z Velkých Bílovic na Břeclavsku. „První ročník mne trochu zklamal. Většinu času jsme jen čekali a čekali. Program obsahoval spoustu vystoupení a ukázek oblékání kroje, ale to bylo spíš pro návštěvníky, ne pro nás v krojích. V dalším ročníku přišlo zlepšení. Už jsme nemuseli jen stát, ale mohli jsme si i zatancovat,“ konstatovala Hubačková.

Loni akci navštívilo celkově přes tisíc šest set lidí. Letos jich mělo být ještě víc. „Cítili jsme, že zájem bude několikanásobně vyšší než loni. Hlásili se nám jak krojovaní, tak nekrojovaní z celé republiky,“ informoval Záhora.

Nad účastí přemýšlela také Diana Cintulová z Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku. „Byla by to pro nás příležitost potkat lidi se stejným zájmem a vášní pro kroje,“ podotkla Cintulová.
Pořadatelé nejprve uvažovali o tom, že by se akce konala jinde, ale nakonec se rozhodli odložit ji na příští rok. Termín je osmadvacátého července 2018.

Vzorem pro starovickou akci byl pro Záhoru Slovácký rok v Kyjově. Ten se koná už téměř sto let, každé čtyři roky. Účastní se jej krojovaní z Kyjovska. „Je to v těsné spolupráci s městem i ostatními kyjovskými příspěvkovými organizacemi a spolky, které u nás fungují,“ uvedla Andrea Něničková z Městského kulturního střediska Kyjov.

Setkání přátel jižní MoravyRok 2015:
∙ přes sto krojovaných, tři desítky jich přijelo z Němčiček na Břeclavsku
∙ necelá stovka lidí bez kroje
Rok 2016:
∙ 520 krojovaných nadšenců z 56 obcí
∙ na 1650 krojovaných a spolu s nimi i nekrojovaných příchozích
∙ nejkrásnějším krojovaným párem se stali Michaela Jirásková a Milan Spurný z Kobylí na Břeclavsku

Pořadatel akce Jan Záhora konstatuje:

Chyběl zájem obce

Břeclav /ROZHOVOR/ – Dva roky po sobě pořádal Břeclavan Jan Záhora folklorní akci Setkání přátel jižní Moravy ve Starovicích na Břeclavsku. Další ročník letos nebude. Pořadatelé akci odložili na příští rok. „Přestali jsme cítit podporu ze strany obce Starovice,“ říká Záhora o ukončení spolupráce.

Co je pro pořádání Setkání přátel jižní Moravy klíčové?
Je to folklor. Věc, na které se nedají vydělat peníze. Setkání potřebuje partnera. Obec, která o to má zájem.

Proč jste se letos se Starovicemi nedohodli?
Přestali jsme cítit podporu ze strany obce. Vedení obce o to nemělo zájem, což se projevovalo na zdlouhavém jednání a podobně.

Našli jste už nové místo pro pořádání této akce?
Zůstaneme v břeclavském regionu. Zatím neřeknu, v jaké obci se akce uskuteční, ale bude to blízko Pálavě. Oproti Starovicím se zapojí i tamní vinaři. Ti starovičtí akci bojkotovali.

Starosta Starovic Antonín Kadlec říká:

Vzali si velké sousto

Starovice – Třetí Setkání přátel jižní Moravy se ve Starovicích letos neuskuteční. Pořadatelé od něj ustoupili, nedohodli se s radnicí. „Vidím v tom snahu přesunout odpovědnost na obec,“ myslí si starosta Starovic Antonín Kadlec.

Proč si myslíte, že se Setkání přátel jižní Moravy letos ve Starovicích neuskuteční?
Organizátoři si ukousli příliš velké sousto a nebyli schopní akci letos zorganizovat. Vidím v tom snahu přesunout odpovědnost za její neuskutečnění na obec.

Podle pořadatelů nebyl z vaší strany zájem podpořit tuto akci.
Nesouhlasím s tím, že by obec nepodporovala folklor. Naopak uvažujeme o organizaci podobné akce jako bylo Setkání přátel jižní Moravy. Obec Starovice zajistila technické zabezpečení akce v minulých ročnících a pokaždé na něm týden pracovala.

Odkud vzešel spor?
Z mého pohledu o žádný spor nejde. Jde o vypovězení spolupráce, které se uskutečnilo korektně.

MICHAL HRABAL
ADAM PAVELKA

Autor: Redakce

27.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma nestačili na Bolzano v prodloužení.
12

Přísná vyloučení a další ztráta. Orli s Bolzanem prohráli v prodloužení 3:4

Znojemský městský pivovar vede třiačtyřicetiletý rodák z Brna Miroslav Harašta.

Šéf pivovaru: V ležáckém tanku máme raritu. Má speciální chmel a vinnou kvasnici

V rekordním hodovém průvodu kráčelo přes pět stovek lidí. Ve vracovském kroji

Vracov - Celkem 566 lidí ve vracovském kroji. A k tomu další stovka v krojích přespolních. Sobotní hodový průvod z roku 2015 ve Vracově na Hodonínsku se díky komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den zapsal počtem krojovaných v jedné obci mezi české rekordy. A je mu věnovaný další díl seriálu Deníku Rovnost Co soused, to rekordman.

Pojezný k neúspěchu ve volbách: Lidé se obrátili na populistické strany

Hodonín /ROZHOVOR/ – Po krajských volbách vedl jihomoravské komunisty jako jednička i do sněmovny kyjovský učitel a městský zastupitel Ivo Pojezný. Šestapadesátiletý poslanec ani přes obhajobu mandátu neskrýval zklamání. „Výsledek pod deset procent považuji samozřejmě za neúspěch. Doufal jsem ve třetí místo,“ řekl lídr komunistů, kteří v parlamentu ztratili osmnáct mandátů. Na jižní Moravě pak přišli o polovinu poslanců.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Jižní Morava /ROZHOVOR/ - Ve volbách do poslanecké sněmovny skončili Piráti na třetím místě. „Výhra ANO znamená dlouhodobé selhávání demokratických stran,“ říká nový jihomoravský poslanec a Pirát Radek Holomčík.

Velká poslanecká rošáda: za jižní Moravu zůstane jen devět politiků

Jižní Morava /FOTOGALERIE, VIZITKY POSLANCŮ/ – Jihomoravské poslance čeká velké střídání. Křeslo získá čtrnáct nových politiků z kraje. Dvanáct ze stávajících poslanců za jižní Moravu končí ve sněmovně úplně, devět zůstává.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení