Zákon o církevních restitucích umožňuje jednat o vydání zhruba třiceti tisíc nemovitostí a také movitého majetku církvím. Spory vznikly asi u jednoho tisíce položek, přičemž jedna třetina z nich je podle kardinála Duky nekonfliktní a tedy i dobře řešitelná.

U zbytku vznikají spory mezi církvemi a dosavadními uživateli tohoto majetku. „Problém někdy je, že názory některých právních kanceláří nejsou shodné s našimi názory,…a proto může dojít k takovémuto kroku," upřesnil k soudním žalobám kardinál.

Konkrétně ve vztahu ke krajům je nyní evidováno 31 soudních sporů, z nichž se ale přes 20 týká nejrůznějších majetků v Praze. Duka s Haškem si to vysvětlují tím, že v hlavním městě je mnohem vyšší cena nemovitostí než ve zbytku republiky.

Zástupci biskupů i hejtmanů se na jednání shodli na tom, že se obě strany ve sporech chovají jako řádní hospodáři a pokud se jim nedaří nalézt kompromis, obracejí se na soudy. „Snaha na obou stranách je, uhájit to, co je moje," uvedl Duka.

Doplnil, že vedení České biskupské konference oficiálně vyzve žadatele o navrácení církevního majetku, aby se pokoušeli hledat smír, a to i v kauzách, které jsou již před soudem. „Vyzýváme k možné dohodě, ke kompromisu. Není našim cílem jít za každou cenu k soudu. Máme ale také různé povahy," dodal kardinál.

„Přesto nesmí tyto kauzy v žádném případě zmrazit či jakkoli ovlivnit spolupráci mezi kraji a církvemi," zdůraznil Hašek.

Připomněl, že spolupráce je rozvinutá zejména v kulturní oblasti, především v ochraně sakrálních památek. Církve a kraje spolupracují i v sociální oblasti a ve školství.