Vyplynulo to z přehledu návštěvnosti za uplynulý rok, který zveřejnila Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism. Sestavila ve spolupráci s kraji, je zřejmé, že turisty podobně jako loni nejvíc lákaly zoologické zahrady, zábavní turistické cíle a hrady a zámky. Hrad Špilberk v Brně s šesti stovkami tisíc turistů získal pomyslnou stříbrnou medaili, a to hned po Aqualandu Moravia v Pasohlávkách, který přivítal na sedm set sedmadvacet tisíc hostů a umístil se na první příčce v kraji.

Aqualand Moravia.
Rok Aqualandu Moravia: tři čtvrtě milionu návštěvníků, táhne lidi až z Prahy

Po pandemii akvapark hlásí i návrat zahraničních návštěvníků. „Nejvíce k nám míří lidé ze Slovenska a Rakouska, v celkové návštěvnosti se jedná zhruba o patnáct procent u každé ze skupin. Co se týče České republiky, registrujeme opravdu enormní nárůst lidí z Prahy a okolí,“ sdělil před časem manažer Aqualandu Moravia Tomáš Svoboda.

Zdroj: Youtube

Na třetí příčce je lednický zámek s více než třemi stovkami tisíc hostů. Hned na čtvrtém místě na jihu Moravy se objevila brněnská zoo s více než třemi stovkami tisíc návštěvníků.

Zvířata obecně lákala napříč celou republikou. „Zoologické zahrady hrály loni prim, co se týče turistů, v celkem osmi ze čtrnácti krajů. Konkrétně v Jihočeském, Královéhradeckém, Libereckém, Olomouckém, Plzeňském, na Vysočině, Ústeckém a ve Zlínském kraji,“ sdělil ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.

Aqualand Moravia startuje 10. sezónu 1. července 2022. Nabídne 38 atrakcí a videa z tobogánů.
Největší lákadlo turistů v kraji: Aqualand Pasohlávky. Dařilo se i zoo v Brně

Nejnavštěvovanějším místem v celé republice je lanová dráha na Petřín v Praze, kam loni zavítalo 1,7 milionu návštěvníků. V první celorepublikové desítce se se objevila již zmiňovaná lákadla z jihu Moravy. Aqualand Moravia v Pasohlávkách a Špilberk v Brně.

Zdroj: Youtube

Aqualand Moravia byl nejvyhledávanějším místem turistů na jihu Moravy také předloni. Zamířilo tam zhruba 386 tisíc lidí. Zároveň se loňská návštěvnost výrazně přiblížila té před nástupem koronaviru. Tehdy do vodního areálu zavítalo více než osm set tisíc hostů. Lednický zámek obsadil roku 2021 v kategorii nejvíce navštěvovaných turistických míst v kraji až čtvrté místo. Navštívilo jej tehdy 237 tisíc návštěvníků, v minulosti pokořil i hranici čtyř set tisíc. „ Ubylo hodně školních výletů, zahraničních i důchodcovských zájezdů," zmínila tehdy kastelánka Ivana Holásková.

Zdroj: Youtube

Podle ní je to způsobené nárůstem cen. „Rapidním způsobem zdražil třeba benzín nebo nafta, lidé asi začínají šetřit," sdělila před rokem Holásková.

Deset nejnavštěvovanějších turistických cílů na jihu Moravy za rok 2022.Deset nejnavštěvovanějších turistických cílů na jihu Moravy za rok 2022.Zdroj: CzechTourism