Dobré jídlo turisté vyhledávají na venkově stále častěji. „Pryč jsou doby, kdy se špičkovými restauracemi chlubila jen velká města," zdůraznil trend gastronomický znalec a propagátor kvalitního jídla Pavel Maurer.

Příklad je třeba půltisícová Klentnice na Břeclavsku. Polohu ve vinařské oblasti na Pálavě využila před šesti lety rodina Džiubanových, která 
z bývalé fary vytvořila kavárnu Café Fara. „Naše hlavní myšlenka je nabízet kvalitní jídlo, domácí pečivo a další lahůdky ze surovin pěstovaných výhradně na našich polích v blízkém okolí a z kontrolovaných zdrojů od farmářů," shrnul majitel podniku Radek Džiuban.

PŘEHLEDNOU INFOGRAFIKU SE VŠEMI TIPY SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM DENÍKU ROVNOST

Vaří z plodin, které si sami vypěstují. V zahradě mají fíky a třicet druhů rajčat. Restaurace po zimní přestávce otevře sedmého února.

Lokální suroviny mnohdy podniky nabízejí v neobvyklém prostředí. Třeba ve slováckém sklepě mlýna v Bukovanech na Hodonínsku.

Tam se zaměřují na tradiční moravské speciality. „Máme zelné šulánky, špíz z jehněčího s klobásou a zelňáky nebo šumajstr," představila nabídku provozní Eva Zimčíková. Atmosféru dokresluje i holubník a chlév s ovcemi.

Návštěva u kuchaře

Působivé prostředí venkova a vaření bez náhražek funguje. Zvlášť když někde dají návštěvníkům nahlédnout až téměř pod pokličku. „Zakládáme si na poctivých porcích z čerstvých surovin. I proto je naše kuchyně napůl otevřená do restaurace, aby hosté viděli, s jakou láskou pro ně jídlo připravujeme," řekl šéfkuchař Robert Brodský z rajhradské restaurace U Kašny.

Právě konkrétní kuchař může být lákadlo, zvlášť když ho doporučuje uznávaná autorita. Restaurace U Tlustých v Lednici na Břeclavsku se pyšní ohodnocením pěti hvězdiček od Zdeňka Pohlreicha. Na ty je majitel Andrej Tlustý hrdý. Jeho recept na úspěch je stručný. „Pořád se zlepšovat a držet úroveň," řekl.

Na tradici lákají i ve Vémyslicích na Znojemsku. „Vaříme podle kuchařek z období první republiky. Vracíme se tak do doby, kdy bylo umění českých kuchařek, našich babiček a prababiček, proslulé po celé Evropě," sdělil ředitel hotelu Ryšavý Jan Janda.

Hostům uvaří ale i pokrmy z exotických surovin. Až do šestého února zájemci ochutnají klokana na červeném víně s karlovarským knedlíkem nebo steaky z lamy, koně či zebry. Ceny se neliší od tradičního hovězího.

Podle odborníka na gastronomii Ivo Ševčíka je ale většina tuzemských turistů cestujících za jídlem konzervativní. „Klasické restaurace na nás působí pohodově díky vzpomínkám na jídla babiček a maminek. Na rozdíl od exotických restaurací," porovnal Ševčík.

Také ředitelka Centrály cestovního ruchu na jižní Moravě Zuzana Vojtová zdůrazňuje silný vliv tradice na gastroturistiku. Upevňuje ho i zažitý obraz pohostinného Moraváka se sklenkou vína v ruce. „Jihomoravané si udržují pověst milých hostitelů. Zvlášť v menších obcích," nastínila jeden z možných důvodů obliby Vojtová.