Na silvestra od půl sedmé ráno sbírali hrozny na takzvanou ledovku například v Bohumilicích na Břeclavsku. „Ledové víno bude tentokrát spíš rarita. Ročník 2014 je slabší a málokdo zariskoval a nechal hrozny ve vinicích," upozornil ředitel vinařství Pavlovín Radim Heča. Pro výrobu vína vyčlenil odrůdu Chardonnay.

Risk se vyplatil také Vinařství Vajbar z Rakvic na Břeclavsku, které ledovku vyrobí z odrůdy Frankovka. „Pochopitelně jsme se obávali, že ledové víno tentokrát nebude. Kvůli dešti se do vinic dostávala masivní plíseň. Teplé počasí v polovině prosince mohlo pro hrozny znamenat definitivní konec. Nicméně naštěstí jsme vydrželi my i hrozny," pochvaloval si sklepmistr Bohumil Vajbar. Hrozny na ledové víno posbírali už dva dny před koncem roku ve dvě hodiny ráno za teploty minus deset stupňů Celsia.

Oba vinaři se shodují, že vyrobí zhruba sto litrů ledovky. Mohlo jí být ještě méně. Kromě plísně totiž hrozny často ohrožují i zloději. „Je pro nás obrovské plus, že víno máme vysazené přímo před hlavním sklepem v našem areálu. Můžeme tak neustále kontrolovat stav a nemusíme mít strach, že nám hrozny sklidí někdo cizí. Areál hlídá pes a monitorovací systém," uvedl Heča.

Od ledovky naopak letos upustili ve Valticích na Břeclavsku. „Všechny hrozny jsme sklidili předčasně. Ani ne kvůli zdravotnímu stavu, ale nízké cukernatosti hroznů," uvedl ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný.

I mnozí další vinaři schovali úrodu dřív kvůli malé cukernatosti a hnilobě. „Výrobě ledového vína jsme nevěřili. Pokud mrzne jeden den, poté se oteplí a opět mrzne, klesá i kvalita. Ve víně je pak zvláštní ořechová chuť, kterou vytkne každý sommelier," vysvětlil Štěpán Maláník z vinařství Maláník-Osička v Mikulčicích na Hodonínsku.

Za špatnou označil úrodu mluvčí Svazu vinařů České republiky Martin Půček. „Podle mnohých jsme se setkali s jedním z nejhorších roků. Firem, které si nechaly hrozny na ledové víno, je velmi málo," informoval Půček.

Za lahev o objemu 0,2 litru zájemci zaplatili v loňském roce tři sta až pět set korun. Letos ale raritní víno pravděpodobně zdraží, v řádech desítek korun. „Už v loňském roce jsme patřili mezi malé procento vinařství, které vydrželo čekat do února na mráz. Letos bude ledových vín zřejmě ještě méně. Konečnou cenu vína ale určí jeho kvalita. V tuto chvíli se vylisovaná šťáva projevuje velmi nadstandardně, rychle se čistí, je výrazně jahodová v barvě, vůni i chuti. Mohlo by to být nejlepší ledové víno našeho vinařství," pochvaloval si Vajbar.