Oproti srpnu je nezaměstnanost o jednu desetinu nižší, klesla z 3,3% na 3,2%. Největší nárůst zaznamenali lidé v Blansku, kde míra nezaměstnanosti stoupla o 4,6%. „Meziměsíčně klesl počet volných pracovních míst. Firmy už naplno rozjely svou činnost a přijímají další nové zaměstnance. Zájem je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích,“ uvedla ředitelka Úřadu práce České republiky Kateřina Sadílková.

Celorepubliková míra nezaměstnanosti zůstává na 2,7%, což je nejméně od roku 1996. „V září skončilo období dovolených a vrcholné období letních brigád a sezónního zaměstnávání a firmy naplno rozjely výrobu. Trh práce absorboval převážnou část zbývajících čerstvých absolventů. Působení těchto faktorů celkově způsobilo právě stagnaci míry nezaměstnanosti na srpnové úrovni,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Pietní místo zesnulého Karla Gotta v budově Českého rozhlasu Brno.
Loučení s umělci. Za Gotta i Chramostovou Brňané zapálí svíčky

Podle něj už nezaměstnanost do budoucna klesat nebude. „Už prakticky nemá kam a v příštím roce začnou výrazněji sílit tlaky na její růst, který bude způsoben předně nepříznivou situací například v Německu, na němž jsme ekonomicky notně závislí. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti úroveň 2,8 procenta, v příštím roce pak vzroste na 3,3 procenta,“ předpověděl.