Pětačtyřicet nakažených koronavirem je podle nejnovějších údajů mezi Jihomoravany. Ukazují to data od ministerstva zdravotnictví, které je zveřejnilo ve čtvrtek v devět hodin ráno. Jihomoravský kraj je mezi všemi kraji pátý nejnakaženější. Oproti středečnímu večeru přibyli další čtyři lidé nakaženými nemocí COVID-19. Za posledních osmačtyřicet hodin narostl počet nakažených v Jihomoravském kraji o sedmnáct nových případů. Jeden nakažený je z Rosic na Brněnsku. "Dozvěděli jsme se o tom v úterý, ale nevíme, o koho jde," potvrdila starostka města Andrea Trojanová.

O několik hodin předběhl ve středu dopoledne vládu s novým opatřením proti šíření koronaviru starosta Mikulova na Břeclavsku Rostislav Koštial. Už ráno nařídil, že musí všichni lidé od deseti dopoledne při pohybu na území města použít roušku, respirátor, kapesník nebo jinou pomůcku. Vláda to lidem nařídila až od půlnoci.

Mikulovská radnice tak reagovala na lehkomyslnost obyvatel. „Opakovaně se množí případy, kdy se lidé bezohledně pohybují ve veřejných prostorách, ať už na poště, v obchodě nebo jinde, aniž by měli jakékoli ochranné pomůcky. Na upozornění nereagují, zjevně nepochopili vážnost situace,“ zdůvodnil Koštial.

JSOU ODPOVĚDNĚJŠÍ

Stále svědomitější jsou ale lidé podle Michaely Beranové, která dojíždí do Brna ze Sokolnic na Brněnsku. „V posledních dnech se situace výrazně zlepšila. Roušku či šátek nosí skoro všichni,“ uvedla žena.

KOMPLETNÍ TÉMA SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM (19.3.2020) TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST

V kraji bylo ve středu večer 41 nakažených koronavirem. Bez případu by podle zjištění Deníku Rovnost z dostupných údajů mohlo být stále Vyškovsko a Blanensko. V břeclavské nemocnici jsou od středy kromě dvou lékařů nakažení také další dva zaměstnanci. Nově nakažené jsou podle ředitele nemocnice v Břeclavi Petra Baťky zdravotní sestry. „Jedna byla zaměstnankyně oddělení ARO, sestra se nyní nachází doma v karanténě. Druhý potvrzený výsledek měla sestra oddělení ORL, která se ocitla v kontaktu s nakaženým lékařem. Od úterního večera je tak zavřené i oddělení ORL,“ sdělil ředitel. Oddělení ARO přerušilo provoz už v úterý krátce po poledni.

Dodržování karantény a dalších nařízení vlády v těchto dnech kontrolují policisté. „Snažíme se vždy ke každému případu přistupovat lidsky a nastalou situaci nejprve vysvětlit. V případech větších skupin lidí zjišťujeme důvody jejich shlukování. Zatím vždy postačila obyčejná domluva a lidé se dobrovolně rozešli,“ přiblížil policejní mluvčí Petr Vala.

Policisté jsou podle něho vybavení ochrannými prostředky, jako jsou respirátory, rukavice či brýle. „V přímém výkonu služby vždy užíváme ochranné roušky,“ doplnil Vala.

MAPA S ÚDAJI KE STŘEDEČNÍMU VEČERU:

Pro zvětšení klikněte.

Středeční nařízení vlády se dotýká také důchodců. Mezi desátou hodinou dopoledne a polednem budou mít vyhrazené prodejny potravin, lékárny a drogérie. „V tu dobu obvykle chodí na nákup málo lidí, pro ostatní to proto asi příliš omezení není,“ řekla Brňanka Eva Tománková.

Online reportáž