Co mají společného dinosaurus, Batman a motorkářský gang? Na první pohled nic, na ten druhý ale všechno. Přinejmenším ve Valči na Třebíčsku, kde se v sobotu 27. ledna tyto figury sešly, aby společně oslavily masopust.

Jak je zjevné, masopust zde pojímají poměrně moderní formou. Ale Smrt v podobě kostlivce tu také je, dinosaurus či snad drak zřejmě nahrazuje tradičního koně. Kat, to by mohl být ras a nechybí ani cikánka.

Ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Roman Havlín
K Jaderné elektrárně Dukovany povede nová silnice, ve hře je i parkovací dům

Některé z postav tedy přece jen zůstaly. Zato doba masopustu se ve Valči poněkud posunula. A to o celých čtrnáct dní. „Jenže u nás je za týden v sobotu sportovní ples. A poslední možnost by byla desátého února. Ale to jsou zase jarní prázdniny. Tehdy některé děti třeba odjedou pryč a nemohly by se zúčastnit,“ vysvětluje Zdeněk Macek, proč Valeč letos slaví masopust jako vůbec jedna z prvních obcí na Třebíčsku. Holt se Valečští budou letos muset postit nikoli obvyklých čtyřicet, ale více než padesát dnů.

Macek je vlastně laufrem masopustu, tedy vůdcem celé skupiny. Oděný je do kostýmu tygra a většinu času tráví za volantem traktoru s vlečkou, která slouží coby pojízdný bar, kde se z várnic čepuje svařák a z reproduktorů hraje dechovka. Na vlečce se může svézt každý, koho bolí nohy. Toho využívají hlavně zmíněné děti, jichž je v průvodu opravdu požehnaně. „Ve Valči chodíme v masopustu poprvé. Jinak v Dalešicích,“ hlásí skupina těch nejstarších, které na sobě mají hasičské a vojenské uniformy.

Průmyslová ulice v Třebíči.
Průmyslová ulice v Třebíči je v hrozném stavu. Oprava se chystá, má to ale háček

Většina jich totiž opravdu pochází z nedalekých Dalešic. „Přišli jsme sem podpořit Adama, ten je odsud,“ ukazuje jedna z vojaček na mladíka vedle sebe. „Ale u nás jsme chodili odmalička, ještě s rodiči. V Dalešicích chodí úplně všichni,“ hrdě vysvětluje usměvavá dívka.

Doslova jako zjevení působí jiná skupina, která se náhle objeví za zatáčkou. Všichni její členové mají dlouhé vlasy a vousy, na sobě džínové bundičky, tmavé brýle, přes čelo šátky. Dokonalý mix kapely ZZ-Top a motorkářů z Pekelných andělů. Vše umocňují i rekvizity v podobě velkých harleyových řídítek. „Na masopust chodíme každý rok, ale za motorkáře poprvé. Akorát jsme doběhli teprve teď. My se totiž na dnešek připravovali až do dvou do rána, a tak jsme svorně zaspali,“ líčí šéf gangu.

Zdroj: Deník/Milan Krčmář

Valeč není úplně malá obec, a tak mají účastníci co dělat, aby obešli všechna zdejší stavení. Ve většině z nich už jsou na ně připravení – děti si odnášejí čokoládky, ti starší nějakého toho panáčka, nechybějí ani peníze. Hotovo musí být do čtvrté hodiny odpolední. Pak se otevře kulturní dům, kde bude připravený program pro děti, a od šesté večerní na scénu nastoupí country band, který zahraje k tanci a poslechu. Masopust se zkrátka musí oslavit se vším všudy.