Také na dalších místech jihu Moravy kormoránů znatelně ubylo. A nejen jich. Odborníci v Národním parku Podyjí letos dokonce napočítali nejméně vodních ptáků za posledních deset let. Zaznamenali 340 jedinců z jedenácti druhů. V minulých letech to bývalo i pět tisíc kusů. „Je pravděpodobné, že většina se rozptýlila po nezamrzlých plochách celého kraje a nesoustředí se jen na nezamrzající úseky řek jako v jiných letech,“ vysvětlil biolog Správy Národního parku Podyjí Zdeněk Mačát.

Méně vodního ptactva je podle vodohospodáře Vlastimila Sajfrta ze Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava také na novomlýnských nádržích na Břeclavsku. „Máme obrovské propady v počtech, což je určitě dáno nynější zimou. Ptáci jsou rozptýlení po celé střední Evropě,“ potvrdil Sajfrt.

Sčítání ptáků a výsledky• I pět tisíc kusů vodních ptáků napočítali v minulých letech ornitologové v Národním parku Podyjí na Znojemsku.
• Letos spatřili jen 340 jedinců v jedenácti druzích.
• Loni to bylo 1500 v patnácti druzích.
• Nejpočetněji je letos zastoupená kachna divoká a labuť velká.
• Tisícové propady mají i na Nových Mlýnech na Břeclavsku.


U vody se jen náhodně objeví například jindy hojný ledňáček říční nebo skorec vodní. Ti přitom patří k nejnápadnějším obyvatelům Dyje v národním parku. „Ve Vranově nad Dyjí jsme ale viděli mladou samici poláka kaholky. Je to druh hnízdící v oblastech tajgy a tundry v severní Evropě. Na našem území sice pravidelně zimuje, ovšem jen v malých počtech,“ poukázal na zajímavost Mačát.

Společně s kaholkou se na již tradičním místě vyskytovalo i minimálně pět jedinců hvízdáků euroasijských. Na nebi nad národním parkem odborníci viděli také dva orly mořské. Vyskytují se tam již od devadesátých let, a to nejen v zimě.

Nejpočetněji je v národní parku aktuálně zastoupená kachna divoká a labuť velká. „Labutě v Podyjí nacházejí významné zimoviště, které jim poskytuje klidné útočiště a dostatek potravy,“ popsal biolog.

Po předchozích zkušenostech s kormorány nyní rybáři doufají, že se do Dyje opět vrátí dostatek ryb. „Podle dlouhodobé předpovědi žádné tuhé mrazy v nížinách udeřit nemají. Pokud ale bude pořádně mrznout příští rok, kormoráni se opět objeví,“ upozornil předseda svazu Hanák.

Znojemská ornitoložka Vlasta Škorpíková vnímá kormorány jako původní druh, který na jihu Moravy má své místo. „Lov je pro ně naprostá přirozenost. Do naší země kormoráni patří, i když se mezi lidmi traduje, že jsou nepůvodní,“ uvedla před časem.

Podle Karla Matury z Rybářství Hodonín je kormoránů v regionu stále dost. „U Hodonína jich může nyní být okolo stovky,“ upozornil Matura.