Předchozí
1 z 15
Další

Zoo Brno

MargayMargayZdroj: Se svolením Zoo Brno

V brněnské zoo se každoročně narodí stovky mláďat, prvním přírůstkem roku 2023 byl malý ještěr anolis. Ten se narodil v polovině ledna a k vidění je v Tropickém království. Jen o den později se v Brně narodil samec margaye. „Jeho matka už v brněnské zoo odchovala jedno mládě, a to v roce 2018. Od počátku se o svého potomka starala přesně tak, jak má. Při první veterinární prohlídce jsme na začátku března zjistili, že se jedná o vitálního samečka,“ uvedla kurátorka chovu savců Zoo Brno Oldřiška Kučerová.

Takin indickýTakin indickýZdroj: Se svolením Zoo Brno

Pouze pět zoologických zahrad na celém světě, včetně brněnské, chová trnuchy. Velké akvárium v Tropickém království letos zaplnili čtyři malí a ojedinělí rejnoci. Naopak největším mládětem od začátku roku 2023 je takin indický. Narodil se první březnový den přímo ve výběhu, kde o něj matka Hanička pečovala.

Vaza velkýVaza velkýZdroj: Se svolením Zoo Brno

Chovatelům i návštěvníkům letos udělaly radost desítky dalších mláďat. Například skupina papoušků Alexandřiných v Exotáriu se na konci února rozrostla o další dva jedince. „Doplním ještě klokana bažinného, klokánka krysího, červorovce splývavé, oblíbené mary stepní nebo kozy kamerunské. Na svět u nás letos přišli také tři malí bazilišci zelení, dvě želvy pavoukovité, papoušek vlaštovčí, mláďata ledňáka obrovského nebo malý vaza velký," řekl mluvčí brněnské zoo Michal Vaňáč.

AlpakaAlpakaZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

Dalším přírůstkem byla také malá alpaka, která už na jaře každý den velmi čile prozkoumávala venkovní výběh. A rozrostla se také skupina psounů před Tropickým královstvím. „Psouni žijí v sociálních společenstvech, která mohou mít ve volné přírodě až tisíc jedinců. Jejich kolonie, takzvaná města, jsou rozdělena do čtvrtí, kde žijí jednotlivé klany, tvořené dominantním samcem, jednou až čtyřmi samicemi a jejich mláďaty," vysvětlil Vaňáč. Brněnská skupina aktuálně čítá deset psounů.

Zoo park Vyškov

Ovce kamerunskéOvce kamerunskéZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

Největší množství mláďat mají ve Vyškově každoročně z řad koz a ovcí. Ani letos tomu nebylo jinak. Hned prvními vyškovskými přírůstky byli černobílí beránek s ovečkou narození páru kamerunských ovcí.

Zebu zakrslýZebu zakrslýZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

Další dvojčata později překvapila i chovatele skotu. „Za dobu posledních třiceti let si nikdo ze zasloužilých zaměstnanců nepamatuje, že by se u nás v zoo narodila nějakému skotu dvojčata. Až letos čtvrtého července kolem poledne se po hladkém porodu objevila dvojčátku zebu," popsala mluvčí Zoo park Vyškov Hana Vymazalová. Strakatá samička dostala jméno Jaruška, hnědého samce pojmenovali chovatelé Prokop. Dvojčatům dělala po narození společnost již v březnu narozená samička, v srpnu do stáda přibyla další.

Zebu zakrslýZebu zakrslýZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

V současné době se tak zdejší stádo zebu skládá z pěti dospělých kusů a čtyř mláďat. „Jedna samice k nám připutovala z farmy Bolka Polívky a jedna z cirkusu Berousek. Zebu zakrslý je obecně klidné zvíře, ale naše skupinka je poměrně divoká a práce s ní je náročná. Jsou to svéhlavá zvířata a naložit je například do vozu při přepravě je nadlidský úkon. Jsou schopni v případě nelibosti skákat i proti zdi," dodala Vymazalová.

Skotský náhorní skotSkotský náhorní skotZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

Kuriozitou byla letos ve Vyškově také samice skotu náhorního, která si k porodu na konci září přivolala chovatele. „Před porodem bučela maminka natolik hlasitě, že probudila svého chovatele, který bydlí blízko a měl otevřené okno. Společnými silami porodili o půl třetí ráno zdravou holčičku. Zatím ji pracovně říkáme Dášenka," popsala Vymazalová. Náhorní skot je odolné plemeno ze Skotska. Chová se v horských oblastech, a to celoročně na pastvinách. Přístřešek potřebuje pouze v létě kvůli stínu.

Jak domácíJak domácíZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

Mezi další letošní přírůstky ve vyškovském Zoo parku patří také například watussi, tři telátka skotu cachena, sameček tura domácího dahome, bílý jak domácí či mládě vzácného osla poitouského se jménem Stela, která v zahradě zůstane. Podobně jaké dvě koťata Bellaminy, kočky bengálské, která v zoo žije.

Malpa plačtiváMalpa plačtiváZdroj: Se svolením Zoo Park Vyškov

Nejčerstvějším přírůstek je ve Vyškově mládě opice malpy plačtivé, které přišlo na svět v polovině listopadu.

Zoo Hodonín

Klokan obrovskýKlokan obrovskýZdroj: Se svolením Zoo Hodonín

Prvním hodonínským mládětem byl malý klokan, který z matčina vaku poprvé vykoukl 14. ledna.

Lama alpakaLama alpakaZdroj: Se svolením Zoo Hodonín

Mezi oblíbená zvířata v hodonínské zoo patří i krotké lamy alpaky. „Jejich stádo během roku doznalo mnoha změn. V květnu se narodil samec, v listopadu odešla předloňská samice do brněnské zoo, ale vzápětí přišel na svět další sameček," dodal mluvčí hodonínské zoo Ivo Cencinger.

Přímorožec arabskýPřímorožec arabskýZdroj: Se svolením Zoo Hodonín

Dva samičí přírůstky zaznamenali chovatelé hodonínské zoo u přímorožců arabských.

Nandu pampovýNandu pampovýZdroj: Se svolením Zoo Hodonín

Chvíli trvalo, než se ve výběhu ukázala tři májová mláďata nandu pampového. Mláďata totiž nějakou dobu schovává ve svém peří samec, který také sedí na vejcích a pečuje o ně.

SurikatySurikatyZdroj: Se svolením Zoo Hodonín

Radost chovatelům i zoologům udělalo několik prvoodchovů, například u surikat. „Expozice těchto čilých a pracovitých šelem, sledovaná z bezprostřední blízkosti, patřila mezi nejoblíbenější, hlavně u dětí. V dubnu vyvedli rodiče ven tři mláďata a hned se všichni pustili do budování nor," popsal Cecinger. V chladnějším období roku zůstávají surikaty ve vyhřívaném zázemí, kde se na podzim objevila další čtyři mláďata.

Zebra ChapmanovaZebra ChapmanovaZdroj: Se svolením Zoo Hodonín

Letos v srpnu mohli návštěvníci hodonínské zoo od prvních kroků sledovat zatím poslední mládě zebry Chapmanovy. České a slovenské zoologické zahrady v chovu zeber Chapmanových úzce spolupracují, čímž se daří zachovat čistotu tohoto poddruhu zebry stepní. „Podařilo se nám vytvořit stádo zeber Chapmanových s velkou genetickou hodnotou. Náš současný hřebec vhodný pro spojení s našimi kobylami přišel v roce 2020 z Berlína. Letos na jaře po dohodě s koordinátorem chovu odcestovalo první mládě, které u nás zplodil, do liberecké zoo a zároveň jsme z Liberce získali kobylu s mládětem vhodnou do našeho chovu. O hřebečka narozeného v srpnu už projevily zájem některé zoologické zahrady, ale jeho umístění je stále v jednání,“ uvedla zooložka Zoo Hodonín Zdenka Vavrysová. Připustila, že v případě kobylky by byl zájem ještě větší. (ID foto: )

Všechny tři jihomoravské zoologické zahrady očekávají nové přírůstky i v příštím roce.