Odklonová trasa je asi o pětačtyřicet až padesát minut delší, v úseku z Hodonína přes Holíč nad Moravou do Kútů je navíc trať jednokolejná. „Protože by se delší doba negativně projevila na jízdních řádech dále ve směru do českého i slovenského vnitrozemí, po vzájemné dohodě se Železniční společnosti Slovensko a českým i slovenským správcem železniční infrastruktury, jsme dospěli k rozhodnutí, že všechny původně přímé dálkové vlaky v Břeclavi dočasně rozlomíme na dvě ramena, u nichž nebude zajištěn vzájemný přestup,“ přiblížil náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

V Břeclavi budou upravené časy odjezdů a příjezdů vlaků i přestupní vazby. „Proto prosíme cestující, aby věnovali plánování cesty na Slovensko nebo do Maďarska zvýšenou pozornost,“ doporučil Ješeta.

Přípravy na obchvat Břeclavi vrcholí. Každým dnem ustoupí budoucí trase první dům.
VIDEO: Přípravy na obchvat Břeclavi vrcholí. Kvůli silnici je nutné zbourat dům

Cestující, kteří během výluky pojedou z Prahy nebo Brna do Bratislavy a Budapešti nebo naopak, použijí výlukový jízdní řád speciálně vydaný pro období od třináctého do pětadvacátého října. Mezi Prahou a Břeclaví pojedou vlaky v obvyklých časech jako spoje InterCity.

Z Břeclavi ve směru na Slovensko odjedou vlaky EuroCity oproti běžnému jízdnímu řádu asi o čtyřicet minut dříve a bez návaznosti od soupravy z Prahy. Cestující z Prahy a Brna tak oproti bezvýlukovému stavu vyrazí o hodinu dříve vlakem railjet a v Břeclavi přestoupí. V opačném směru ze Slovenska budou vlaky EC přijíždět do Břeclavi asi o padesát minut později. V Břeclavi cestující přestoupí do railjetu směrem do Brna a Prahy nebo pojedou pozdějším vlakem.

Od čtvrtka najdou cestující na jižní Moravě novou verzi webové mapy, kterou provozuje KORDIS.
Nová mapa dopravy na jihu Moravy zobrazí cestujícím i návazné spoje

„Vzhledem k tomu, že cestující mezi Českem, Slovenskem a Maďarskem budou během výluky využívat v úseku z Prahy do Břeclavi a zpět vlaky railjet, doporučujeme ostatním cestujícím, aby při cestách ve vnitrostátním úseku Praha – Pardubice – Brno – Břeclav a zpět využívali vlaky InterCity s odjezdy z Prahy hlavního nádraží do Břeclavi ve dvouhodinovém intervalu od 5:45 do 17:45, zpět z Břeclavi do Prahy pak každé dvě hodiny od 7:07 do 19:07,“ radil mluvčí Českých drah Petr Pošta.

U některých ranních a večerních vlaků je potřeba počítat s odchylkami:
· Ve stanici Břeclav bude ve večerních hodinách zajištěn přestup mezi vlaky IC 583 (Praha hl.n. 17:45 – Břeclav 20:52) a EC 283 (Břeclav 20:55 – Nové Zámky 23:09). U vlaku EC 283 je potřeba počítat v části trasy za odklonem se zpožděním cca 40 – 60 minut.
· Ve stanici Hodonín bude zajištěn přestup mezi vlaky EC 270 (Budapest Nyugati pu. 17:29 – Hodonín 21:27) a IC 10270 (Hodonín 21:32 – Praha hl.n. 01:04).
· Ve dnech 14. až 25. října pojede vlak IC 271 v úseku Brno hl. n. – Kúty dříve (odj. z Brna hl.n. v 5:31). V pravidelném čase pojede jako náhrada vlak IC 10271 s odjezdem z Brna hl.n. v 6:22.

Stavební práce na česko-slovenském pomezí budou mít vliv také na několik vlaků EC 130 / 131 Báthory z polského Terespolu přes Varšavu, Katowice, Ostravu, Přerov a Břeclav do Bratislavy a Budapešti, respektive naopak. Během výluky pojedou odklonem přes Hodonín a Holíč nad Moravou, v obou směrech přitom nebudou obsluhovat stanici Břeclav.

Také přímé vozy z Budapešti do Varšavy a Berlína včetně opačného směru pojedou během výluky mimo stanici Břeclav. Ze stanice Budapest Nyugati pu. odjedou na spoji EC 270 s odjezdem v 17:29. Na stejném spoji bude řazený i přímý lůžkový vůz do Prahy, který pojede přes Břeclav.

Za slavnostmi burčáku zavítaly do Hustopečí na Břeclavsku v sobotu tisíce návštěvníků. Oblíbený podzimní nápoj tekl proudem.
VIDEO: Bude mi špatně, ale stojí to za to. Hustopeče patří Burčákovým slavnostem

Přímá souprava Praha – Budapešť pojede jako obvykle na spojích IC 587 / EN 477, odjezd vlaku EN 477 z Břeclavi ale bude o pětašedesát minut dříve, tedy už ve 3:50. Celý výlukový jízdní řád je k dispozici na těchto stránkách. Aktuální jízdní řády si mohou cestující ověřit také ve vyhledávači spojení na www.cd.cz nebo v aplikaci Můj vlak.