Do lednického zámku lákají podle kastelánky turisty zejména atraktivní reprezentační sály s cennými řezbářskými pracemi a knížecí apartmány. „Tradičně je hojně navštěvovaný skleník s tropickými rostlinami. Volně přístupný park je cílem výletů nejen pro návštěvníky z okolí, ale z celého světa, kteří jezdí na jaře obdivovat sbírku tulipánů, v létě potom barevné výsadby ve francouzské zahradě,“ doplnila Holásková.

Lednický zámek učaroval tisícům turistů. Ti do něj zamíří i v dalších měsících. „Zámek a park jsou totiž nejkrásnější na podzim. Už zde není tolik turistů, podzimně zbarvený park láká k procházce. Osobně doporučuji čtvrtý prohlídkový okruh – umělou jeskyni Grotta a technické zázemí zámku,“ sdělila na serveru Tripadvisor.cz Anna Vařechová z Olomouce.

Festival Znojemský hrozen - ilustrační foto.
Jiný termín nebo úplný konec? Nejstarší znojemský festival řeší budoucnost

Na zámek do nedalekých Valtic letos zamířilo přes devadesát tisíc návštěvníků. „Tento počet odpovídá loňské návštěvnosti, přestože zhruba měsíc bylo zavřeno kvůli dvěma filmovým natáčením. Nejvíce turisty zajímala výstava Křižáci o křížových taženích a válkách nebo výstava Kult koně o chovu koní,“ naznačil kastelán valtického zámku Richard Svoboda.

Přibližně o dvacet tisíc lidí více než loni přišlo na zámek ve Vranově nad Dyjí. A to přesto, že jeho část zakrylo kvůli opravám lešení. „Návštěvníci mohli využít služeb nové suvenýrové pokladny, od května mohli navštívit nově upravenou prohlídkovou trasu, která představila soukromé pokoje majitelů zámku v 19. a na počátku 20. století. Její součástí byl poprvé zpřístupněný průchod do zámecké kaple,“ konstatoval kastelán vranovského zámku Radek Ryšavý.

Ilustrační foto.
Pozor na spekulanty, varuje kraj. Skupují pozemky pod silnicemi

Kdo zamířil do západního cípu Znojemska, mohl zamířit na hrad Bítov. „Přišlo k nám téměř pětašedesát tisíc lidí a předpokládám, že do konce roku číslo dosáhne hodnoty dvaasedmdesát tisíc. Největší letošní novinkou bylo otevření expozice Hradní pivovar,“ informoval bítovský kastelán Jan Binder.