Takový zvyk chválí s blížícími se prázdninami a odjezdy na dovolenou policisté. „Doporučujeme také zkontrolovat, zda jsou zavřené okna a dveře, nezatahovat závěsy, rolety a žaluzie a svěřit klíč od bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, aby byt pravidelně kontroloval,“ poradila policejní mluvčí Andrea Cejnková.

Jihomoravští hasiči zase upozorňují na možnou hrozbu požáru nebo technické havárie. O minulých letních prázdninách řešili téměř sto takových událostí v domácnostech. „Proto je potřeba před odjezdem všechny spotřebiče, které nemusí nutně zůstat zapojené, odpojit ze zásuvek. Televizor i od antény,“ poznamenal mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Hasiči se setkávají i s vodovodními haváriemi v bytech. „Čas od času nastane závada například na přívodní hadici k pračce nebo umyvadlové baterii. Doporučujeme proto zavřít přívod vody,“ podotkl Mikoška.

Rady před cestou• Zkontrolovat okna a dveře domova, zda jsou zavřené.
• Nezatahovat závěsy, rolety a žaluzie.
• Uschovat cenné věci a doklady na bezpečné místo.
• Nezveřejňovat citlivé informace, zejména o pobytu v cizině, na sociálních sítích.
• Myslet na zdravotní rizika.
• Uzavřít vhodné pojištění.


Podle mluvčí krajské záchranné služby Barbory Truksové Zuchové je důležité myslet na zdravotní rizika. Chronicky nemocní, třeba kardiaci, by měli s sebou mít dost léků. „Při dlouhé cestě autem je důležité myslet na pitný režim, přestávky a zvlášť řidiči by se neměli přetěžovat,“ uvedla Zuchová.

Dopředu podle ní musí lidé myslet také na očkování, obzvlášť pokud zamíří do tropických krajin. „Pokud jde o nějakou exotickou zemi a rozhodnou se jet na poslední chvíli, může to být problematické,“ zmínila Zuchová.

Mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek radí, aby si lidé při výjezdu do zahraničí obstarali cestovní pojištění. Za uplynulé dva měsíce vyplácela tato pojišťovna 981 pojistných plnění tohoto druhu. Jde o nárůst o třináct procent oproti stejnému období loňského roku. „Zatímco například v Egyptě letos naše klienty nejvíc trápily zažívací potíže, ve Vietnamu bourali na skútrech,“ informoval mluvčí pojišťovny.