Žena se zlobí, že posudkových lékařů je málo. „Paní v Brně, která se mnou jako zástupkyně revizního lékaře mluvila, se omlouvala, že tam mají jediného lékaře na celý kraj. A ten má mnoho práce. Táta má přes sedmdesát let a čas utíká. Byla bych proto ráda, kdyby lékařů bylo dostatek a rozhodovali včas. A také s citlivým a lidštějším přístupem k pacientům. Vadí mi velká byrokracie v této oblasti,“ posteskla si Černá.

Problém chybějících posudkových lékařů je celorepublikový. Například ve Znojmě ze tří chybějí hned dva. „V minulých dnech od nás odešel lékař do důchodu a zůstala mi jen jedna lékařka. Tabulkově máme mít tři místa,“ potvrdil ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení ve Znojmě Radoslav Kraus.

Podle mluvčí správního úřadu Jany Buraňové je problém nejen v chybějících lékařích, ale také v dlouhých čekacích lhůtách na vyšetření a dodání lékařských nálezů. „Bez nich nelze zdravotní stav spolehlivě posoudit,“ poukázala Buraňová.

Na vypracování posudku o zdravotním stavu pro účely dávek a služeb sociálního zabezpečení zákon stanovuje lhůtu pětačtyřicet dnů. Tu je možné v odůvodněných případech prodloužit o dalších třicet dnů. „V roce 2017 činila průměrná délka posudkového řízení v Jihomoravském kraji osmapadesát dnů,“ sdělila mluvčí.

Pro zlepšení stavu přistoupilo vedení České správy sociálního zabezpečení ke krizovému scénáři. „Nejvíce zatíženým oddělením vypomáhají kolegové z celé republiky. Díky tomu se podařilo významně snížit množství nevyřízených žádostí o posudek. V Jihomoravském kraji jejich počet klesl z 6 800 na 4 200. Počet nevyřízených žádostí po lhůtě se snížil z 1 603 na třináct,“ vypočetla Buraňová.

Problém chce řešit i ministerstvo práce a sociálních věcí, pod které správní úřad spadá. „Posudková služba každoročně dostane více než čtyři sta tisíc žádostí o vypracování posudku. Aktuálně má téměř pětinu neobsazených míst,“ uvedla ministryně Jaroslava Němcová. Vytvořila proto pracovní skupinu, která se pokusí problém řešit.