Pouhých deset procent bylo nevyhovujících. “Ani jarní mrazy nebo letní sucho se nepodepsaly nepříznivě na kvalitě Svatomartinských vín. Kvůli mrazům bude sice letos obecně vína o něco méně, ale to se neprojeví u odrůd pro výrobu Svatomartinských vín. Hrozny pro mladá vína se sklízely ještě před zářijovými dešti a jejich kvalita a vyzrálost byla velmi dobrá,“ komentoval ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

Výlov rybníku. Ilustrační foto.
Z rybníků vyloví tuny ryb. Zámek ve Valticích se promění v čokoládový ráj

Podle odhadů má jít letos na trh až téměř dva miliony dvě stě tisíc lahví se Svatomartinským vínem. O počtu bude definitivně jasno jednatřicátého října, kdy se uskuteční druhé kolo hodnocení. „Letos mohu zcela jednoznačně doporučit růžová vína, která mají krásnou ovocnou aromatiku. Obzvlášť vynikat bude odrůda Zweigeltrebe, s kterou se nespletete. Z bílých vín mě velmi příjemně překvapil Muškát moravský pro svůj krásný aromatický projev a svěžest. Z červených pak vyzkoušejte určitě Modrý Portugal a také Svatovavřinecké zejména v kombinaci s dobrým jídlem,“ nastínil sommelier Marek Babisz z Národního vinařského centra.

Druhým kolem hodnocení má projít podle odhadů dalších sto až sto dvacet vzorků vín. Maximální množství Svatomartinského se tak může vyšplhat až zhruba na dva miliony sedm set tisíc lahví.

Pohořelice - bývalý hotel Pfann.
Pfann se změní v komunitní centrum i pro rodiče s dětmi. Za desítky milionů

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond.