Ivančičtí zastupitelé chtějí stavbu na pořádání kulturních akcí opravit už půl roku. Do prvního výběrového řízení se přihlásila jedna firma, ale zakázku nakonec odřekla. „Neměla dostatek lidí. Novou firmu jsme vybrali až minulý týden,“ sdělil starosta města Milan Buček.

Zástupci radnice chtějí opravit hlavně vnitřní prostory. Obecní kasu vyjdou práce na zhruba sedmnáct milionů korun. Stavba začne v prosinci.

Podobné problémy zaznamenali v nedávné době také představitelé Bořetic na Břeclavsku při stavbě nové hasičské zbrojnice. Napoprvé se žádná firma nepřihlásila. „Stavební firmy měly zřejmě hodně práce. V druhém kole se přihlásilo více zájemců. Brzy začnou dělníci s kopáním základů,“ řekl starosta František Petrásek. Hotovo má být za rok na podzim. Náklady budou necelých deset milionů.

V kraji chybí dělníci ve stavebnictví∙ Stavební firmy mají nedostatek lidí. Kvůli nízké nezaměstnanosti i více pracovním zakázkám.
∙ Počet lidí bez práce na jihu Moravy se v srpnu mírně snížil na 31 335.
∙ Ceny stavebních prací letos meziročně stoupají.


Majitelé brněnské stavební firmy Kaláb shání dělníky z jiných firem. I je často odmítají. „Máme problém sehnat třeba sádrokartonáře. Všichni nám říkají, že mají moc práce, proto hledáme více firem, které by to pro nás udělaly,“ uvedla asistentka ředitele Dominika Simanová.

Podle majitele brněnské firmy Arsstav montující sádrokartony Miroslava Hošny tkví problém především v lenosti lidí. „Představují si hodně peněz a málo práce. Když je ale hodně práce, zkrátka musíte hodně pracovat. Já se svými kolegy jsem všechno zvládl,“ podotkl.

Hlavní ekonom fondů Czech Fund Lukáš Kovanda míní, že za nedostatek dělníků ve stavebnictví mohou dva trendy. První je dlouhodobý pokles míry nezaměstnanosti a napjatá situace na trhu práce. „Firmy mají letos po dvou slabších letech také více zakázek. Hlavně kvůli čerpání prostředků z Evropské unie,“ zmínil. Podle něj ceny stavebních prací letos meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. O necelá tři procenta.

Více práce pro stavební firmy potvrdil také vedoucí břeclavské pobočky úřadu práce Lubomír Marko. „Obce nebo stát dříve nevypisovaly tolik zakázek,“ vysvětlil.

O dělnické profese podle něj dlouhodobě není zájem. „Jsem rád, když se v Hustopečích za rok vyučí šest zedníků, ale to je na okres málo. Navíc je otázka, jestli u povolání absolventi zůstanou,“ doplnil Marko.