Kubíková se obává, že se celkové ztráty její kanceláře kvůli aktuálním teroristickým hrozbám vyšplhají až do statisíců. „Hlavně proto, že některé zájezdy objednáváme už teď třeba i s půlročním předstihem," doplnila s tím, že nevylučuje ani krach.

Některé cestovky se už s listopadovými ztrátami pomalu vyrovnávají. „Menší zájem o školní zájezdy jsme zaznamenali především první dva týdny po atentátech v Paříži. Kvůli strachu některých rodičů studenti odpadli právě z výletů do hlavního francouzského města. Místa jsme ale ve většině případů zvládli doplnit a nemuseli zájezdy rušit. Nebylo to tedy pro nás likvidační. Situace se teď už pomalu zlepšuje, ale s hrozbami útoků musíme i dál počítat," zhodnotila například Lenka Malíková, která se v cestovní kanceláři Zájezd stará právě o výlety kolektivů.

Nižší obrat však cestovní kanceláře čeká právě i nyní v adventní době. Upozornil na to místopředseda asociace cestovních kanceláří Jan Papež. Ztráty podle něj postihly tradiční dvoudenní či třídenní zájezdy. „Mám informace, že spousta cestovek musela předvánoční zájezdy změnit nebo zrušit, zejména ty do Anglie a Francie. Lidé se bojí víc než jindy, že se teroristické útoky budou opakovat. České cestovní kanceláře přitom víc řeší rušení zájezdů na německé vánoční trhy a moravské zase na rakouské," porovnal místopředseda Papež.

40tisíc korun už kvůli strachu po teroristických útocích v Paříži ztratila brněnská cestovní kancelář Porta Optima. Celkově očekává ztrátu víc než sto tisíc a bojí se dokonce krachu.

Do předvánoční Vídně se kromě dětí letos nepodívá ani třeba brněnská studentka Zuzana Matoušková. „Chtěli jsme s přáteli jet na adventní trhy. Nakonec jsme ale cestu zrušili, protože mi to rodiče doma rozmlouvali. Je to zbytečný risk. Sama bych se nebála, ale situaci jsme znovu přehodnotili právě kvůli rodičům," popsala Matoušková.

Kromě nižších zisků řeší nyní cestovky i organizační problémy. „Aktuálně jde zejména o jazykové pobyty. Například ve Spojeném království, kde se ještě teď v prosinci konají. Po výzvě ministerstva školství, které povolilo, aby se jich účastnilo méně dětí než obvykle, volali ředitelé škol. Chtěli, abychom vyměnili některé studenty za jiné, aby místo nepropadlo," sdělila mluvčí firmy Student Agency Radka Šťávová.

Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, předvánoční zájezdy aktuálně nedoporučuje jihomoravský hejtman Michal Hašek. Konečné rozhodnutí ale nechává na ředitelích. „Znamená to omezení školních cest například do Francie, Belgie či Německa. Odpovědnost je na ředitelích, ale dali jsme jim jasný signál, že prvotní musí být bezpečnost," shrnul hejtman.

Tato plošná výzva prý problémy cestovek ještě umocnila. „Jeden z brněnských ředitelů mi řekl, že si nechce vzít na zodpovědnost, aby se na jeho zájezdu něco stalo. A tak raději zájezd zrušil. Podobná prohlášení v lidech strach ještě prohlubují. Je to od kraje určitý systém regulace trhu, a to není dobře," myslí si Kubíková.