Nezaměstnaných v Jihomoravském kraji je aktuálně nejméně v letošním roce. Dlouhodobým trendem v kraji je pokles nezaměstnanosti. Ta od ledna stabilně klesala, s výjimkou července, kdy mírně stoupla. Úřady práce v listopadu evidovaly dvaašedesát tisíc uchazečů o zaměstnání. Vzrostl počet volných pracovních míst, a to o více než stovku na téměř pět tisíc. Na jedno volné pracovní místo připadalo v kraji průměrně téměř třináct uchazečů. Nejvíce v okrese Hodonín, kde to bylo více než čtyřiadvacet.

Podle analytika Jiřího Šimary jsou krajská data v souladu s republikovým děním. „Za prosinec se další snížení nezaměstnanosti nedá očekávat. Jde totiž o období, kdy se pozastavují práce v sezonních odvětvích, jakým je například stavebnictví. Počasí v letošním prosinci je však mimořádně příznivé, a tak by sezonní růst nezaměstnanosti neměl být tak patrný," uvedl Šimara.

Podíl nezaměstnaných na jižní Moravě v listopadu stagnoval na 7,7 procentech a příliš se nelišil od celostátního průměru, který činil 7,1 procent. Největší podíl nezaměstnaných evidují v Ústeckém kraji, kde je nezaměstnaný každý desátý. Naopak je tomu v Praze, kde je podíl 5 procent.

Nejvyšší podíl nezaměstnaných v kraji byl tradičně v okresech Znojmo (9,6 procent) a Hodonín (9,4 procent). Brno-město dosáhlo hodnoty 8,6 procent. Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Vyškov (5,5 procent) a Brno-venkov (6,1 procent).

V prosinci a lednu půjde podle analytika Pavla Sobíška nezaměstnanost nahoru kvůli sezónním trendům. „Podíl nezaměstnaných by ale neměl překročit osm procent," předpovídá Sobíšek.

Jeho slova potvrzuje mluvčí úřadu práce. „Rostoucí nezaměstnanost je pro přelom roku charakteristická. Do evidence úřadu práce se hlásí sezonní pracovníci nebo živnostníci, kteří dočasně přeruší svou činnost a obnoví ji s příchodem jara. Počet uchazečů o zaměstnání na přelomu roku poroste, vzhledem k příznivému trendu ve vývoji ekonomiky ale očekáváme, že nárůst nezaměstnanosti nebude tak výrazný jako v předchozích letech," uvedla Eva Toušková z jihomoravského úřadu práce.

„Mezi nejčastěji nabízené profese patří stále pracovníci ve stavebnictví, dále pomocní pracovníci ve výrobě, kuchaři, obchodní zástupci, prodavači v prodejnách. Trvalá poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Uplatní se IT specialisté, grafici, strojírenští technici, pracovníci v marketingu, ve zdravotnictví i v sociální oblasti," vypočetla Toušková.

I přesto, že je v kraji více než pět tisíc volných míst, někteří lidé nemohou sehnat práci i několik měsíců. „Mám vystudovanou obchodní akademii a ideálně bych chtěla pracovat jako účetní. I přesto, že mám znalosti, chybí mi praxe a práci jsem zatím nesehnala," stěžuje si Klára Černá, která hledá zaměstnání půl roku.

Vyškovská firma vyrábějící pneumatické prvky SMC Industrial Automation předpokládá pro rok 2015 větší nárůst pracovníků „Vytvoříme až 130 pracovních míst převážně na pracovní pozice do obrobny a na montáž," uvedla Radek Libicher z vedení firmy.

Naopak, hromadné propouštění pokračovalo v brněnské firmě TOPGEO BRNO, která se dostala do konkursu. V průběhu října již odešla z firmy zhruba polovina z dvou set zaměstnanců, většina zbývajících byla nebo bude propuštěna v období říjen 2014 až leden 2015.

„V rámci kraje předpokládáme pokračující oživování trhu a mírný nárůst zaměstnanosti. Výrobní firmy však většinou nepředpokládají výrazné rozšiřování výrobních kapacit, ale spíše modernizaci stávajícího technického parku s přímým dopadem na efektivitu výroby. Počet nezaměstnaných ale v následujících měsících vzhledem k obvyklému sezónnímu vývoji postupně poroste," uzavřela Toušková.