V brněnské diecézi se zapojí více než dvě stovky míst. Lidem se otevřou kostely, kaple, modlitebny nebo duchovní centra. Zájemce čekají prohlídky kostelů, kaplí i přilehlých areálů, těšit se mohou na řadu hudebních, tanečních, tvořivých i dětských programů, přednášek nebo besed. Program na mnoha místech připomíná tři sta let od úmrtí geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela.

V Brně si lidé užijí výstavu věnovanou právě Santinimu v zahradách pod Petrovem. Přístupný bude areál klášteru v Josefské ulici a zcela mimořádně bude otevřený kostel svaté Maří Magdaleny v Masarykově ulici. Na různých místech Brna bude možné vystoupat na kostelní věž. „Zajímavý program bude mimo jiné ve starobrněnské bazilice. Bude zaměřený na sedmisté výročí založení kláštera a chrámu Eliškou Rejčkou. Příchozí ocení i ochutnávky klášterního piva a vína na nádvoří zmiňované baziliky nebo nabídku dobročinných palačinek v Blahoslavově domě v Lidické ulici,“ pozvala za Biskupství brněnské Martina Jandlová. Na závěr večera zazní v petrovské katedrále velká varhanní noční hudba i modlitba s požehnáním metropoli.

Zdroj: Youtube

Pozadu s programem nezůstávají ani regiony. Ve Křtinách na Blanensku si lidé prohlédnou expozici Santini – areál poutního kostela P. Marie. V Rajhradě na Brněnsku čeká návštěvníky divadelní představení o setkání rajhradského probošta s architektem Santinim v klášterním kostele svatého Petra a Pavla a atraktivní může být poutní trasa ve světle svící ke kapli Nejsvětější Trojice nad Rosicemi. Rosice mají navíc otevřenou zámeckou kapli.

Tipy na víkend na Brněnsku. Hrad Špilberk navštíví kulinářské hvězdy
Tipy na víkend na Brněnsku. Hrad Špilberk navštíví kulinářské hvězdy

V Blansku otevřou například dřevěný kostelík Husova sboru, ve Slavkově u Brna na Vyškovsku se lidé seznámí se zaniklým kostelem svatého Jakuba a na Hodonínsku mají bohatý program v Blatničce nebo Dubňanech. V Rohatci vystoupají zájemci na věž kostela. V Brumovicích na Břeclavsku lidé uvidí výstavu oděvů pro Jezulátko, v Březí poznají mešní roucha i nádobí. Ve Znojmě je naplánovaný program například v kostele svatého Jana Křtitele. Návštěvníci si prohlédnou zvon ve zvonici kostela svatého Michala. U svatého Václava vystoupí Znojemské žestě a lidí si prohlédnout kostel od krypty až po věž.

Zdroj: Youtube

Podrobný program najdou zájemci ZDE

Letos nahlásily poprvé své programy kostely v Malešovicích, ve Svatoslavi u Tišnova a v Troskovicích na Brněnsku v Drnovicích, Vanovicích a Vážanech na Blanensku a v Račicích na Vyškovsku.