Policie se k návrhu ministerstva přiklání. Podle statistik totiž z jednačtyřiceti tisíc dopravních nehod v celé zemi jich přes osm tisíc zaviní řidiči s praxí do pěti let. „Tito řidiči jsou nezkušení, nesoustředí se zcela na jízdu. Místo řízení sledují internet, píší zprávy, telefonují a to je velmi nebezpečné,“ řekl České televizi ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Noví řidiči by podle plánů ministerstva měli o průkaz přijít, pokud nasbírají polovinu trestných bodů než zkušení řidiči, tedy jen šest.
Pro omezenou platnost řidičského průkazu je řada odborníků. „Šest bodů zachrání polovinu životů. Aspoň se dřív vybodují, než něco vyvedou,“ myslí si například zkušený instruktor Zdeněk Pernica z autoškoly v Blansku.

Ilustrační foto
Závodil na silnici smrti. Mladý řidič se řítil rychlostí 154 kilometrů v hodině

Řidičák na zkoušku měl podle Pernici být už dávno. „Argumenty, že ho třeba někteří novopečení řidiči strčí do šuplíku a dva roky počkají, ty neberu,“ dodal.

Po třicítce se do autoškoly přihlásil Luboš Kocman z Blanska. Návrh se mu naopak moc nelíbí. „Podle mých zkušeností jsou mezi lidmi, kteří vlastní řidičák delší dobu, takoví, co zrovna předpisy nedodržují a ohleduplností nepřekypují. Samozřejmě se najdou i nováčci, kteří si hrají na mistry,“ okomentoval problém Kocman.

O řidičský průkaz bude usilovat Michaela Novotná z Hodonína. K záměru ministerstva dopravy má výhrady. „Moc se mi řidičáky na zkoušku nezamlouvají. Ze zkušenosti z mého okolí vím, že začínající řidiči jezdí pomalu a zodpovědně. Řídit auto je pro ně nová životní zkušenost. Mají strach a jezdí opatrně,“ reagovala.

Zda zákonodárci budou návrh ministerstva projednávat, není nyní jasné.

Předloňská oslava Dne dětí se svozovou firmou STKO.
Kritizoval svozovou firmu STKO, ta stopla dotaci. Mstí se na dětech, říká kritik