Množstvím domů na malém prostoru v blízkosti chatové oblasti je překvapený třeba Jindřich Minařík. „Na ploše má vyrůst osmadvacet domků. Původně tam mělo být jen šest vilek. Ty ale byly celé prosklené, takže do místa zapadaly ještě méně. Třeba to bude pěkné. A když ne, vyřešíme to?“ vyjádřil se.

V obci žije zhruba sedm set lidí. S kritikou se setkal i nový starosta Dalibor Hlavsa. „Lidé měli strach, jak zástavba změní ráz krajiny. Nemyslím si, že jde o drastický zásah. Obec se má rozšiřovat. Navíc přišel další developer, který chce rozprodávat parcely v lokalitě zvané Podhoří. Má tam vzniknout asi čtyřicet parcel,“ sdělil Hlavsa.

Nemojany se podle něj díky výstavbě posunou dál a přibudou další obyvatelé. „Kromě peněz do rozpočtu předpokládám, že lidé budou přínosem. Naplníme školu a školku,“ vysvětlil starosta.

Bydlení nad Nemojanským mlýnem
• Jedná se o výstavbu 28 rodinných domů.
• Vzniknou na ploše bezmála 7 300 metrů čtverečních podél cesty z Nemojan k hotelu Nemojanský mlýn.
• Výstavba se uskuteční ve třech etapách:
I. zahájení stavby září 2018, dokončení říjen 2019,
II. zahájení stavby duben 2019, dokončení květen 2020,
III. zahájení stavby říjen 2019, dokončení listopad 2020.


Stavbu má na starosti brněnská společnost Žitný. Její ředitel Marek Žitný upozornil, že projekt firma předložila na zastupitelstvu. „S kritikou jsme se tam nesetkali. Řešili jsme i hustotu zástavby a ani v tomto případě nikdo nic neřekl. Při tvorbě jsme spolupracovali s architektkou, která z dané lokality vycházela. I proto nechybí nižší domy se zelenými střechami,“ popsal Žitný.

Upozornil, že snahou bylo, aby v obci nevznikl satelit určený pro jednu společenskou vrstvu obyvatel. „Proto jsou v místě malometrážní, střední i větší domky,“ řekl.

Podle architekta Martina Němečka z Velké nad Veličkou na Hodonínsku je při plánování zástavby nutné pohlížet na okolí. „V celé zemi je teď u nové zástavby ve vesnicích požadavek po šikmých střechách. S tím nesouhlasím. Do tradičních míst není dobré stavět něco futuristického, ale mimo ně je možné si dovolit trochu víc,“ myslí si architekt.

Například na Znojemsku se o vzhled vesnic v okolí Národního parku Podyjí stará kromě jiných Správa parku. Součástí její práce je i ochrana krajinného rázu. „Snažíme se, aby si obce udržely svůj tradiční charakter. Na druhé straně právě omezování staveb místní nesou nelibě,“ uvedl mluvčí správy David Grossmann.

Posledních deset let proto na správě parku funguje architektonická komise nezávislých odborníků. „Ta v případě sporů vydává nestranná stanoviska,“ dodal mluvčí.