Podle památkářů jsou v extrémně špatném stavu například klášterní rezidence v Tasovicích na Znojemsku, areál zámku s hospodářským dvorem v sousední Dyji či františkánský klášter v Brně.

Na Vyškovsku už zbyla jen ruina z bývalého zámku v bučovické místní části Vícemilice. Společnost PSH Invest Bučovice v areálu připravuje výstavbu bytovek. „Půjde o šest domů s devětačtyřiceti byty. Stavět se začne na podzim,“ přiblížil jednatel společnosti Jaroslav Hanák.

Peníze na rozsáhlejší opravy svého zámku shání radnice v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku. „Ještě letos se budeme ucházet o podporu z norských fondů a chystáme také žádost do programu ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl starosta Miroslav Miloš.

Na zámku po opravách může vzniknout i obřadní síň. Město v poslední době zajistilo třeba statiku památky.

Na Hodonínsku chátrá například památkově chráněný zámek ve Veselí nad Moravou. Místo stavebních dělníků ale zaměstnává právníky kvůli sporům majitelů objektu a vedení města.

Kvůli soudním tahanicím stále dál chátrá také zámek ze šestnáctého století v Jaroslavicích na Znojemsku. Stavbu si nárokují potomci bývalých majitelů i rakouský lékař, který tam už nechal opravit kapli.

Jak už Deník Rovnost informoval, v Břeclavi naopak představitelé města rozhodli o nákladné rekonstrukci zámku. Práce začnou letos. Celková oprava vyjde na dvě stě milionů korun. „Podali jsme žádost o dotace. V dubnu má začít archeologický průzkum,“ oznámila Lenka Černá z břeclavské radnice.

Břeclavský zámek je jedním z objektů zapsaných na seznamu ohrožených památek Národního památkového ústavu. Momentálně je v něm 120 památkově hodnotných staveb a artefaktů. „V seznamu se ocitají na základě monitoringu, který se koná jednou ročně,“ popsala Lucia Štrbáková z Národního památkového ústavu.