Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památek je v kraji stále víc. Nově i soubor sarkofágů nebo statek

Jižní Morava – Větší komplikace při opravách, ale taky snazší cesta k dotacím. Takové jsou pro vlastníky důsledky toho, když se jejich majetek stane kulturní památkou. Na jižní Moravě takových budov nebo věcí od začátku loňského roku přibylo několik desítek. Některé z nich opakovaně.

23.4.2017
SDÍLEJ:

Novou kulturní památkou se může chlubit Doubravník na Brněnsku. Devatenáct sarkofágů šlechtického rodu Mitrovských, uložených v místní hrobce v chrámu Povýšení svatého Kříže, Ministerstvo kultury prohlásilo kulturní památkou.Foto: městys Doubravník

Mezi nové kulturní památky se letos v dubnu zařadil třeba soubor sarkofágů v Doubravníku na Brněnsku. Hrobka, ve které jsou uložené, se zatím lidem otevírá jen příležitostně. Vedení městyse to chce změnit. „Hrobka je vlhká, a proto tam moc lidí nepouštíme. Máme už ovšem nachystané projekty na restaurování sarkofágů i opravu hrobky. Díky zpamátnění můžeme snáze žádat o dotace," řekla doubravnická starostka Barbora Šenkyříková.

Na seznam památek se mohou dostat i zdánlivě obyčejné věci. Příklad je selská usedlost v Kučerově na Vyškovsku. Památkou je od letošního února. „Dům je ukázkový příklad vývoje domu na Vyškovsku v průběhu sta let, konkrétně od první třetiny devatenáctého století do první třetiny dvacátého století," stojí v odůvodnění ministerstva kultury.

Některé jihomoravské památky ale naopak nedávno o svou ochranu přišly. V Brně a na Brněnsku takových bylo přes čtrnáct set. Může za to stará administrativní chyba. Někteří majitelé nemovitostí už o navrácení ochrany požádali. Patří mezi ně i Petra Frankeová, jejíž rodina od první republiky vlastní vilu v Tišnově na Brněnsku. „Jsme úplně první, kdo status památky získal zpět. Záleží mi na starých věcech. Dům má bohatou historii, kterou je třeba připomínat," vysvětlila Frankeová.

Žádat může kdokoli

Na seznam staronových památek se může brzy zařadit taky neorenesanční škola na Šujanově náměstí v Brně nebo secesní budova bývalé Kontribučenské záložny v Tišnově. Ministerstvo kultury totiž zahájilo proces jejich znovuzpamátnění.

O zápis na seznam památek může požádat kdokoli. Ministerstvo pak jeho návrh posoudí. Mnohdy to ale může trvat i roky.

Zkušenosti s tím mají třeba památkáři na Hodonínsku. „Zhruba před sedmi lety jsem podával návrh na vyhlášení ochrany dvojice hraničních kamenů z poloviny osmnáctého století. Stále se ale nic neděje," zdůraznil Jaromír Míčka z památkového ústavu.

V Brně takto odborníci usilují už několik let o opětovné zpamátnění hotelu International.

Nové jihomoravské památky
⋅ Od začátku loňského roku se na jihu Moravy stalo památkou 37 budov nebo jejich částí. Nejvíce na Znojemsku, na Břeclavsku nepřibyla památka žádná.
⋅ Na seznam se postupně vracejí i památky z Brna a Brněnska vyřazené kvůli staré administrativní chybě. První je vila Franke v Tišnově.

Autor: Hana Florianová, Redakce

23.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Na dotazy čtenářů odpovídá lídr KDU-ČSL a poslanec Jiří Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení