Dnes chátrající lávku z roku 1993, kterou spravuje městys Štítary, začnou dělníci na podzim opravovat. „O opravu usilujeme už sedm let. Až nyní máme od kraje přislíbenou nezbytnou dotaci. Půjde o dvě etapy,“ uvedl starosta Štítar Oldřich Veselý. Povolení je už vydané a prvního září může stavba začít. „Chceme, aby první etapa skončila do listopadu a kompletní rekonstrukce pak do jara příštího roku,“ přiblížil starosta.

Krajští radní zatím přiklepli necelých pět a půl milionu korun na první část prací. „Jsme připravení dohromady vynaložit čtrnáct milionů korun. Zbytek půjde z rozpočtů Štítar, Vranova nad Dyjí a podílet se mají i podnikatelé z pláže přehrady,“ sdělil nedávno krajský radní Petr Hýbler.

Podle něj z krajského balíku půjdou ještě další dva miliony, které po opravě lávky poslouží k napojení Štítar na cyklostezku.
Půlmilionový příspěvek na obě části oprav pošlou i zastupitelé ve Vranově. Rovněž podnikatelé s podporou počítají. „Poskytneme nejméně sto tisíc korun,“ konstatoval ředitel společnosti Vranovská pláž Pavel Svoboda.

Přidala se i firma, která provozuje letní turistický vláček a jednu z restaurací na pláži. „Dali jsme šedesát tisíc a jednáme s dalšími podnikateli, abychom k podpoře povzbudili co nejvíce lidí,“ řekl za podnik Karel Podzimek.

Právě podnikatelé v kempu u pláže se v těchto dnech chystají na další turistickou sezonu. „Opravili jsme a prodloužili cestu v areálu. Návštěvníci najdou také nové bistro s posezením na terase,“ prozradil Svoboda. Že by plánovaná oprava lávky přes Švýcarskou zátoku sezonu nějak výrazně ovlivnila, nepředpokládá. „Důležité je, že práce začnou až v září,“ poznamenal.

Mezitím na vrcholu hráze Vranovské přehrady pracují stavebníci. S rozsáhlou výměnou mostních konstrukcí a silnice začali v říjnu 2016 a skončit mají až před sezonou v příštím roce. Od května bude návštěvníky mířící na pláž nebo do Vranova opět vozit přívoz. „Nyní dokončujeme opravy mostů na pravém břehu, práce postupují podle plánu,“ ujistil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.