„Je to jakási fantazie na motivy Glagolské mše, kterou považuji za jednu z nejnádhernějších a nejoriginálnějších vokálně-instrumentálních skladeb dvacátého století. Koncertantní varhany jednak propojují jednotlivé části, jednak vytvářejí slavnostní charakter celého díla,“ uvedl Fiala.

Zazní také jeho Koncert pro dechové kvinteto a komorní orchestr, který zkomponoval v roce 1987. Posluchači ocení sólové výkony filharmonických dechařů: flétnisty Petra Pomkly, hobojistky Barbory Trnčíkové, klarinetisty Lukáše Daňhela, fagotisty Petra Hlavatého a hornisty Nicolase Pereze. Za varhany usedne Petr Kolař.

Zdroj: Youtube

Uvedením obou děl se Filharmonie Brno připojí k zástupu gratulantů, Fiala totiž v březnu oslavil osmdesát let. Sbor založil před třiatřiceti lety a v současné době patří ke světové špičce.

Jubilantem je i druhý autor slavnostního večera Johannes Brahms, od jehož narození letos uplynulo sto devadesát let. Připraven je jeho Koncert d moll pro housle, violoncello a orchestr. V roli sólistů se představí houslista Roman Patočka a violoncellista Václav Petr.

Zdroj: Youtube

Vstupenky na koncert s názvem Petr Fiala 80 & Brahms 190 byly ještě v úterý pro oba dny stále k dispozici. Zájemci je koupí ve filharmonickém předprodeji, online na webu filharmonie-brno.cz anebo na místě před koncertem. Studenti mají půl hodiny před začátkem vstup za padesát korun.

Koncertu předchází neformální setkání, při kterém dramaturg Vítězslav Mikeš přiblíží skladby, které následně zazní v sále. Jako hosty si na čtvrtek i pátek pozval oslavence Petra Fialu, dirigenta Roberta Kružíka a sólisty.

MOŽNÁ VÁS ZAUJME: Brněnské Lužánky opět v provozu. Prohlédněte si opravený a nové bazény

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková