VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Politolog Pink o volbách: Hlas pro Juránka je zároveň hlasem pro Haška

Brno /ROZHOVOR/– Většinou celostátní témata budou podle brněnského politologa Michala Pinka hrát roli při letošních krajských volbách. Na jihu Moravy jejich výsledek může ještě ovlivnit výrazná osobnost současného hejtmana Michala Haška. „Sociální demokracii však mohou ubrat hlasy i strany jejích bývalých předsedů," podotýká politolog.

13.10.2012 2
SDÍLEJ:

Politolog Michal Pink.Foto: DENÍK/ Attila Racek

Jak jsou krajské a senátní volby vnímané voliči z hlediska jejich oblíbenosti?

Když se podíváme na volební účast u jednotlivých typů voleb, tak ty krajské jsou někde v polovině. Hůře jsou na tom senátní volby a volby do Evropského parlamentu. U komunálních voleb to záleží především na tom, kde se volí. Klasicky nejnavštěvovanější jsou v České republice volby do poslanecké sněmovny.

Co může voliče přitáhnout k tomu, aby v krajských volbách volili? Zajímají je vůbec lokální témata?

Na jihu Moravy může být jedním z dělicích bodů osoba nynějšího hejtmana Michala Haška. Je to velmi silná osobnost, k volbám proto půjdou jeho příznivci i odpůrci. Další velkou roli už ale budou hrát spíše celostátní témata a lidé do voleb promítnou názor na současnou politickou situaci. Krajská témata zůstanou pravděpodobně jako v posledních krajských volbách upozaděná.

Jakým způsobem může ovlivnit výsledky voleb TOP 09, která v minulém volebním období neexistovala?

V posledních krajských volbách hlasovalo pro ODS a lidovce zhruba sto čtyřicet tisíc lidí.  Předpokládám, že tito voliči se nyní rozdělí mezi tyto dvě strany a TOP 09. Jakým poměrem, si netroufám říct.

Michal Hašek už naznačil, že mu vyhovuje současná koalice s lidovci. Neubrala právě TOP 09 lidovcům voliče natolik, že obě strany nezískají dostatek zastupitelů pro vytvoření koalice?

Spíš ztratí sociální demokracie. A to kvůli novým stranám Miloše Zemana a Jiřího Paroubka. Volič sociální demokracie totiž není tak loajální jako třeba volič občanských demokratů. Navíc Michal Hašek jako levicový kandidát má spíše konzervativní přístup. Například svým tvrzením „co je funkční, zachovejme". Pak volá po navýšení počtu policistů, což mimo jiné nevím, jak z pozice hejtmana může zajistit, ale každopádně tato témata nepatří do katalogu hodnot sociální demokracie a levice obecně. Levicový volič může být zmatený, zůstat doma, nebo jít podpořit cestu Miloše Zemana na hrad volbou jeho příznivců. Michal Hašek pak může získat zhruba o nějakých osm procentních bodů  méně a v ten moment to nebude s lidovci stačit na pohodlnou většinu.

Koalici s komunisty před volbami současný hejtman odmítl. Může po volbách rozhodnutí změnit?

Koalici nejspíš nevytvoří. Ale nevíme, co je skutečnou součástí politických dohod. Pokud lidovci se sociální demokracií nezískají většinu v zastupitelstvu, dokáži si představit menšinovou vládu sociální demokracie za tiché podpory komunistů.

Preference komunistů se v posledních letech výrazně nemění. Co za tím vidíte?

Komunisté jsou specifická strana vyznačující se menším důrazem na předvolební kampaň. Všichni se mezi sebou znají a na těchto známostech funguje i voličská základna. Zejména při komunálních volbách. Jejich klasický volič podléhá svému názorovému vůdci, který poskytuje výklad současného světa a je klíčový i ve volebním rozhodování. Taková společenství na místní úrovni fungují na základě sociální sítě vzájemných výpomocí, do kterých patří i volby.

Udělala současná koalice v kraji nějaké chyby, které mohou ovlivnit volební výsledek?

Haškovsko – Juránkovský tandem neztrácí na oblíbenosti.  Problém je v tom, že před čtyřmi lety v kraji sociální demokracie prakticky neměla konkurenci. Jak jsem říkal, volební výsledek nyní mohou ovlivnit malé strany, které těm velkým odeberou hlasy. A pokud se do zastupitelstva nedostanou, sociální demokraty to poškodí.

Může se některá z malých stran dostat do zastupitelstva?

Bohužel v současném volebním systému je to složité. K tomu, aby se tam dostala, musí překonat hranici pěti procent všech odevzdaných hlasů. Na jižní Moravě je zhruba milion voličů, když přijde k volbám čtyřicet procent z nich, musí pro stranu hlasovat minimálně dvacet tisíc lidí. V jiných krajích ale přijde k volbám třeba jen sto tisíc lidí, tím pádem menším uskupením stačí pouhých pět tisíc hlasů, aby jejich členové usedli v zastupitelstvu.

Troufáte si odhadnout, kdo bude nakonec ve vedení kraje?

Pokud už to není předem domluvené, což nejde nikdy vyloučit, může koalice dopadnout jakkoliv.

Může se stát Stanislav Juránek potřetí hejtmanem?

Jihomoravský kraj je jediným, kde by snad lidovecký kandidát mohl být hejtmanem. Nyní to ale vidím tak, že hlas pro Stanislava Juránka je hlasem pro Michala Haška. A ten by se svého postu vzdával těžko. Taková situace může nastat pouze v případě, že lidovcům a sociálním demokratům voliči nedají dostatek hlasů k vytvoření nadpoloviční většiny v zastupitelstvu. Juránek a lidovci by pak mohli spolupracovat s TOP 09 a občanskými demokraty. Pak by naděje na zisk hejtmanského postu byla asi reálnější než ve spolupráci s Haškem.

Co si myslíte o lidoveckých předvolebních slibech typu vlastní bydlení za cenu nájmu?

Nevím, jestli to na voliče mimo klasickou lidoveckou základnu zabere. Navíc občansky založený volič se za úplatek tohoto typu může naštvat. Model dej nám svůj hlas a my za tebe vyřešíme spoustu otázek, není fér. Na tuto voličskou skupinu by to mělo fungovat spíše tak, že vláda, třeba krajská, nastaví určité podmínky a lidé je pak budou dodržovat a podle svých možností a schopností se sami o sebe postarají. Ale uvidíme, kolik a jakých voličů tu skutečně je.

Jak vidíte šance občanských demokratů?

Občanští demokraté v jihomoravském prostředí a v brněnském speciálně pracují na své dlouhodobé diskreditaci. Tím, co dělají, jak se chovají, koho nominují na kandidátky do voleb, jakou zastávají politiku a především tím, jaké uzavírají koalice. Na podzim 2010 v Brně je voliči pravděpodobně nepodpořili proto, aby se stal primátorem sociálně demokratický Roman Onderka. Přitom šance na primátorský post pro občanské demokraty tu byla a oni jej dobrovolně odevzdali levici. Stejné to bylo i v posledních krajských volbách, kdy občanští demokraté opět začali spolupracovat se sociálními.

Je to podle vás zrada na voličích?

Určitě je zvláštní na krajské úrovni spolupracovat s někým, kdo v parlamentu požaduje odchod vaší strany z vládní pozice.

Může se na výsledku krajských voleb podepsat i kauza zatčeného Davida Ratha?

Myslím, že už ji voliči trochu pozapomněli. A to i vlivem dalších kauz, které se dotkly snad všech stran v poslanecké sněmovně. Na volební výsledek může mít tato kauza různý vliv, ale na jižní Moravě to třeba nemusí mít vůbec žádný efekt.

Odpůrci současného hejtmana také rádi poukazují na jeho mnoho funkcí. To je podle vás v pořádku?

V současném prostředí evropské politiky není výjimkou, že politik kumuluje víc mandátů, a to teoreticky i pět. Je to strategický krok, a to nejen pro politika. Strany za mandáty dostávají statisíce korun ročně. A čím je člověk známější a významnější osobnost, tím je pro stranu výhodnější jej na kandidátku umístit.

Mohou mít krajské volby vliv i na případný pád vlády?

Pokud ano, tak to nebude dobře. Ale v evropských podmínkách to není výjimkou, Například v Itálii padla vláda Silvia Berlusconiho na základě výsledků krajských voleb. Podobně to dopadlo i ve Francii, kdy volby nižšího řádu stály místo tamního ministerského předsedy. Bohužel to negativně ovlivňuje zavedený systém čtyřletého volebního období. Časem bychom pak mohli volit do parlamentu každý rok, a voliče to začne čím dál víc otravovat a k volbám nebudou chodit vůbec.

Ve dvou obvodech na jihu Moravy se volí také do senátu. Co říkáte na kampaně kandidátů v Brně-středu?

Přijdou mi docela zmatené. Každý senátní obvod má jiný charakter. A politické strany by měly podle toho nasazovat i kandidáty. Například sociálně demokratická Stanislava Slavíková má jako krajská předsedkyně svazu odborářů jistě i mezi nimi spoustu příznivců. Kolik jich ale bydlí v Masarykově čtvrti, kde se lze setkat s její kampaní? Také předvolební letáky ve vozech městské hromadné dopravy, které zajíždí mimo volební obvod, mi přijdou poněkud zbytečné.

A jaký je druhý volební obvod Břeclav?

Z hlediska posledních voleb do poslanecké sněmovny se profiluje spíš jako pravicový. Není to typicky levicový obvod jako Blanensko a Vyškovsko nebo komunistický jako Znojemsko. Kandidáti vládních stran však mají určitý handicap, protože jdou do boje v polovině funkčního období. Ale i když sociální demokracie má systémovou výhodu celostátní opozice, netroufnu si odhadnout, jak volby na Břeclavsku dopadnou.

Autor: Jan Spěšný

13.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma prohráli na tripu oba zápasy. V Salzburgu i Dornbirnu.

Orlí mantra pro postup do play-off: tři výhry v řadě

V Popicích u Znojma vzniká muzeum Charlese Sealsfielda
7

Znojmo dostalo darem dům Charlese Sealsfielda

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

Placené parkoviště? Místní budou mít v Mikulově přednost na úkor turistů

Jižní Morava – Největší problém je, že nikdo neví, jak se má systém parkování změnit. Tak reagoval na plánované dopravní změny v Mikulově na Břeclavsku tamní obyvatel Michal Solařík. A není jediný. „Na městském facebooku lidé v diskuzi marně hledají odpovědi,“ prohlásil. Mikulov hodlá pomoci místním. Ty upřednostnili i při parkování v centru Znojma.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT