Účast u voleb byla zhruba stejná, jako v prvním kole před dvěma týdny. „K oběma kolům se dostavilo asi šedesát procent voličů," řekla volební koordinátorka Eva Sychrová z krajského úřadu. Dodala, že oba dny nemusely komise řešit žádnou mimořádnou situaci. Potvrdila to i mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Samotné Znojmo dalo podobně jako drtivá většina obcí Znojemska většinu svých hlasů Miloši Zemanovi. Volilo jej přes 62 procent znojemských voličů, kteří dorazili. Celkem jich k volebním urnám přišlo v druhém kole téměř 60 procent, což je asi 16,5 tisíce lidí. „To je zhruba stejně, jako v prvním kole prezidentských voleb," vylíčil vedoucí správního odboru města Radek Svoboda.

Většina obcí na Znojemsku volila Miloše Zemana. Jeho protikandidát Karel Schwarzenberg zvítězil jen v několika málo obcích regionu, a to v Dolních Dubňanech, Jezeřanech-Maršovicích či v Mašovicích. Vzácná shoda u obou kandidátů panovala, co se odevzdaných hlasů týče, v Grešlovém Mýtě, kde získali oba 54 hlasů a nebo také v Jiřících u Moravských Budějovic.

Podmyče na Znojemsku potvrdily i tentokrát, že výrazně tíhnou k levici. Obec patří k jihomoravským unikátům většiny posledních voleb, vždy tam totiž rekordní procento místních voličů podporuje komunisty. A v prvním kole prezidentských voleb nedal nikdo z 80 registrovaných místních voličů hlas Karlu Schwarzenbergovi a v druhém kole to byli jen tři lidé. Levicově orientovaný Zeman tak nyní získal podporu skoro 95 procent tamních voličů, kteří teď přišli volit.

„Bojíme se totiž, že by nás Schwarzenberg prodal. My jsme tady hodně blízko Rakousku, a tady to bývalo německé. A jak se pan Schwarzenberg vyjádřil ohledně Benešových dekretů, tak toho se tady prostě bojíme," zdůvodnil jeden z místních obyvatel Karel Kopečný. Obec patří do nejzapadlejšího koutu Znojemska a život v malinké vesničce se rozhodně nepodobá životu lidí v prosperujících střediskových obcích. Trvale je tam obydleno asi padesát domků, na řadě z nich je vidět, že vesnici sužuje vysoká nezaměstnanost. V hodnocení životního standardu na jihu Moravy se Podmyče dokonce usadily před několika lety až na úplném chvostu tabulky.

Většina lidí byla volit už v pátek, kdy hodilo do uren přes osmačtyřicet procent voličů. „V sobotu už to bylo mnohem slabší. Lidé si to většinou odbyli už první den. Vše bylo bez problémů," sdělil předseda komise v základní škole na náměstí 28. října Michael Juránek. V celé budově musely komise odmítnout jen jednu voličku. Měla prošlý občanský průkaz.

Volbu na sobotu nechala například Veronika Křivánková. „V pátek jsem totiž nebyla v Brně. Můj kandidát byl jasný. Vybrala jsem si ho už v prvním kole. Karel Schwarzenberg," uvedla žena.

Funkční období dosavadního prezidenta Václava Klause končí 7. března. Miloš Zeman složí svůj slib následující den.

I v druhém kolem přišel k volbám rekordní počet lidí.