Takto komentuje brněnská guerillová skupina Užaslé, působící ve městě od roku 2011, počin z minulého týdne, kdy na sochu Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí vylepila pletenou dečku s nápisem Žasnu. „Bylo nám zřejmé, že si do vyjádření každý vloží vlastní obsah, ale to nám není proti mysli. Nechaly jsme dečku žít vlastním životem," přibližují s tím, že chtějí zůstat v anonymitě.

Jde o ženy různých věkových kategorií z Brna. Název Užaslé zvolily podle již existujících uměleckých uskupení jako Tvrdohlaví, Posedlí či Zaostalí. „Bydlíme v Brně a je nás několik. Naším velkým vzorem je anglický streetartový umělec Banksy. Utajení je pro nás jedním z aspektů, které inspirují k tvorbě. Baví nás nejen instalace práce, ale především to, že se můžeme jako skupina sejít a společně tvořit," popisují autorky.

co udělalynápis „Čas není, hlupáčku" na brněnském orloji
dečka „Hejbni kostkou, srdce moje! Ať už pravda vítězí" na soše spravedlnosti
dečka „Žasnu" na soše T. G. Masaryka

Mrzí je jen, že předchozí instalace, jako třeba nápis „Čas není, hlupáčku" na brněnském orloji, vydržela pouze několik hodin. „Je trochu smutné, že se takovéto nenásilné zásahy do veřejného prostoru netolerují alespoň jeden den, i když nic nepoškozují. Kam se poděl smysl pro humor, který nám některé jiné evropské národy závidějí? Jsme přesvědčené, že jiná evropská města by si takového druhu něžného street artu mnohem víc vážila," podotýkají ženy. Nápis Žasnu ale vydržel od nedělního valentýnského rána až do pondělního odpoledne.

Projekty zveřejňují většinou právě na Valentýna. „Letošní byl již pátý. Zpočátku bylo jejich zaměření méně politické a víc poetické či filozofické. Vždy nás ale inspiruje objekt zájmu. Tedy socha či místo, kam hodláme ruční prá-ce umístit," dodává skupina.