Vyčíslení škod mají mít úředníci do tří týdnů. „Podle aktuálních odhadů Českého statistického úřadu lze očekávat letos propad v produkci až o několik miliard korun,“ doplnila Ježková. Výslednou výši náhrady škod nakonec stanoví vláda.

PROPAD O POLOVINU

Na jihu Moravy mají zemědělci vinou sucha nejhorší úrodu za posledních pět let. „Do třiceti čtyřiceti procent jsme schopní ztráty sami překlenout, ale jsou propady o padesát a víc procent oproti loňsku. U ozimé pšenice jsme měli výnos 7,4 tuny na hektar, letos máme čtyři. U řepky to bylo 3,7 tuny, letos 1,6 tuny,“ porovnal agronom Agrodružstva Miroslav na Znojemsku Radovan Ryšavý.

Pomoc od státu prosazuje předseda břeclavské okresní agrární komory Antonín Osička. „Ovšem bude záležet na tom, jak peníze rozdělí. Jestli plošně pro celou Českou republiku, bude to špatné. Pokud peníze půjdou především pro nejzasaženější okresy, bude to pro nás velmi dobré,“ řekl.

Na Břeclavsku je úroda obilí a řepky o padesát až o šedesát procent nižší než loni. „U kukuřice je to ještě horší. Některé plochy se ani sklízet nebudou,“ dodal Osička.