Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průzkum Nového života. Vede folklor a blízkost památek i přírody

Břeclav – Břeclavanka Dana Růžičková si poslechla otázku a na okamžik se zamyslela. „Na co jsem ve městě pyšná? Na folklor,“ odpověděla.

28.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv DENÍKU

Redaktoři Nového života položili stejný dotaz stovce obyvatel. Mnozí se v reakcích rozcházeli. Právě foklor, a stejně tak například blízkost památek nebo kulturní akce, dostal však pomyslných hlasů nejvíce. „Taky se mi líbí programy o nedělích. Ať už před kulturním domem Delta nebo dříve před kinem,“ doplnila Dana Růžičková s poukázáním na pravidelné letní koncerty či divadla. S žánrově rozmanitými událostmi ale nezahálí ani nadšenci v tamním klubu Piksla či areálu Cyklosféra pod zámkem.

Celoživotního folkloristu Jaroslava Švacha, jenž ve městě učí cennému umění, výsledek nepřekvapil. Folklorní tvář Břeclavi je podle něj ojedinělá. Všechny tři okrajové části města si žijí tak trochu po svém. Se svými sbory, se svými hody. „Síla je díky bohaté tradici. Nositeli jsou zejména soubory. Už to není tak jako kdysi, že se zájem o folklor přenášel z rodičů na děti. Břeclav má takzvaně organizovaný folklor na vysoké úrovni,“ řekl Švach.

Věří, že si obyvatelé města od řeky Dyje tradici zachovají také v dalších generacích. Mezi mladými vidí nadšení i jejich dostatečný počet. „O osud folkloru se obávali lidé už v minulém století. On přitom stále žije.

Všimněte si třeba patnácti nebo šestnáctiletých lidí. Mnozí mají nadšení pro hody a další akce. Takto autentický folklor není nikde jinde než v této části jižní Moravy. Jiné už je to například v okolí Uherského Hradiště. Tam události organizují hlavně soubory, kdežto u nás jsou to chasy. Svou má Stará Břeclav, Poštorná i Charvátská Nová Ves. Folklor tady pořád ještě žije sám,“ dal se Švach do vyprávění.

Mezi lidmi boduje rovněž blízkost památek. V oblibě je především poštorenský kostel a někdejší lovecký zámeček Pohansko, kam v sezoně pravidelně míří tisíce návštěvníků. Domácích i turistů. Láká je jak lichtenštejnská stavba, tak vzácná příroda v jeho okolí. Mnozí přijíždějí na kolech, jiní vyráží po svých. Zástupci města se rovněž snaží o „oživení“ zámku v centru, přístupná je však pouze věž sloužící jako vyhlídka.

Břeclav je také pro mnohé odrazovým můstkem pro atraktivnější Lednici nebo Valtice.

Při odpovědích si redaktoři Nového života opakovaně vyslechli také dostupnou přírodu. Tou je pro řadu Břeclavanů Kančí obora za zimním stadionem nebo Boří les směrem k Valticím. Předseda Ardei Břeclav, základního článku Hnutí Brontosaurus, Martin Václavík ale vidí v přístupu k přírodě mezery. „Břeclav je obklopená ohromnými lesy. To je pro lidi příroda. Tam chodí na výlety, procházky. Jenomže pak je ještě zeleň na poli a hlavně v zástavbě. Té postupně ubývá, protože je přestárlá a musí se z bezpečnostních důvodů odstraňovat. Zároveň se nová vysazuje, ale otázka zní, jestli je jí dostatek a zda se o ni dostatečně staráme,“ zamýšlel se Václavík.

Centrum města je pro něj královstvím betonu, budov a parkovišť. Nejhorší situace je kolem náměstí a blízkých supermarketů. Stejný názor má i Břeclavanka Dana Růžičková. Posteskla si především nad pokácenými stromy u koryta Dyje.

Podle opozičního zastupitele Richarda Zemánka mají být Břeclavané i přes vyřčené výtky na co pyšní. „Město má navíc dobou dopravní dostupnost,“ zmínil Zemánek s odkazem na přímé spoje do Brna, Prahy i několika velkých měst za hranicemi. „Navíc každé město, které je na řece, má výraznou dominantu. Věcí, na které můžeme být pyšní, je v Břeclavi více,“ dodal. Vypíchnutí folkloru očekával, stejně jako slova o přírodě.

LUKÁŠ IVÁNEK
ADAM PAVELKA

Autor: Redakce

28.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení