Podle mluvčí Lesů České republiky Evy Jouklové byl upytlačený jelen dospělý velmi hodnotný jedinec. „Chov takového jelena trvá dvanáct i více let,“ poznamenala.
Škody u zvěře:
srnčí: do deseti tisíc korun
mufloní: desítky tisíc
jelení: stovky tisíc
trest pro pytláky v případě odhalení: až dva roky vězení
proč pytláci zvěř loví: na trofej nebo pro maso
problémy lesníků: pytláci mají noční vidění i tlumiče, odhalení je pak složitější
Pro lesníky je vzhledem k velké rozloze složité oboru strážit. „Navíc pytlačí převážně v noci, pytláci jsou vybavení zařízením pro noční vidění a tlumiči. Jejich chycení a usvědčení je složité,“ potvrdila Jouklová.
V některých případech si pytláci vezmou z ulovené zvěře jen maso. „Pokud se dostane do veřejného stravování, je to rizikové, protože není prohlédnuté a může ohrozit zdraví konzumentů,“ upozornila Jouklová.
V oboře Bulhary pytláci řádili hned několikrát. Třeba v roce 2017 tam někdo usmrtil samici daňka. Pytlák si po zabití zvěře odnesl kůži i maso.
PYTLÁCI PŘÍMO V BRNĚ
Problémy s pytláctvím z minulosti potvrdili třeba správci z brněnské obory Holedná. V roce 2014 tam pytláci usmrtili nejméně osm kusů dančí zvěře. „V současné době problémy nemáme,“ sdělila za Lesy města Brna Monika Neshybová.
Na pytláky si dávají pozor také myslivci z oblasti Moravského Krumlova. „Před pěti lety se u nás objevovaly vývrhy, našli jsme i nějaké kůže ze zastřelené zvěře. Řešili jsme to i s policií, pachatele nenašla,“ zmínil vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Moravském Krumlově na Znojemsku Kamil Raboň.
Počet případů pytláctví na jihu Moravy:
2019 (leden až duben): 3 (úspěšnost odhalení 0 %)
2018: 10 (0 %)
2017: 4 (0 %)
2016: 12 (17 %)
S dalšími myslivci honitby, kde hospodaří, pečlivě sledují. „Kolegové někoho viděli na posedu, byla slyšet nějaká střelba. Monitorujeme i auta, která neznáme,“ poukázal.
Pytláci způsobují škody až v řádu stovek tisíc korun. „U srnčí zvěře jde o částku okolo osmi deseti tisíc, u mufloní je to suma v řádu desítek tisíc, u jelení zvěře je to ve statisících,“ vyčíslil Raboň.
Policisté pachatele, který na Břeclavsku zastřelil čtrnácteráka, zatím hledají marně. „Škoda se může vyšplhat až na tři sta tisíc korun. Pytlákovi hrozí v případě dopadení až dva roky vězení,“ uvedla policejní mluvčí Kamila Haraštová.
Policisté na jihu Moravy loni vyšetřovali podle statistik deset případů pytláctví, o rok dříve jen čtyři. „Letos za první čtyři měsíce byli už tři,“ sdělil policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Klasické příklady pytláctví policisté objasní jen zřídka. Od začátku roku nevyřešili ani jeden.