V letní sezoně dokončili silničáři v Jihomoravském kraji stavbu a opravu několika mostů a silnic II. a III. třídy. Pracovali třeba na cestě mezi Lesnou a Milíčovicemi na Znojemsku. „Byla to jedna z klíčových letošních staveb. Nyní je už zcela průjezdná. Dokončili jsme ji ještě před termínem. Další významnou akcí je silnice v Pílském údolí u Boskovic, kam jsme zabudovali jeden nový most přes říčku Bělá a právě opravujeme druhý most. Hotovo bude do konce září,“ okomentoval Petr Bažant ze Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Uplynulé léto potěšilo také obyvatele Lomnice na Brněnsku, kde silničáři rekonstruovaly dva mosty a silnici. „Mosty jsou nyní přehledné a bezpečné. Na dopravní omezení si místní nestěžovali. Od srpna máme i spravenou silnici ve směru na Ochoz u Tišnova, což jsme si moc přáli,“ řekl lomnický místostarosta Milan Peringer.

MÉNĚ HLUKU

Souhlasí s ním i starostka nedaleké Běleče Dana Trtílková. „Cesta byla v příšerném stavu. Všude díry. Pět let jsem za to bojovala a nyní jsou lidé konečně nadšení, že jezdí po krásné silnici,“ konstatovala.

V Kuřimi na Brněnsku se lidé dočkají snížení hluku. Silničáři tam pokládají čtyři sta metrů protihlukového asfaltu. „Dělníci pracují velmi rychle, jsou tam od rána do večera. To je důležité, jelikož se jedná o jeden z hlavních tahů, kudy denně projede až čtrnáct tisíc aut. Na nový povrch se velmi těšíme, hluk ze silnice byl výrazný,“ uvedl starosta města Drago Sukalovský.

Silničáři také na konci léta otevřeli silnici třeba v Nížkovicích na Vyškovsku a do konce roku plánují stihnout i průtah v Olešnici na Blanensku. „Největší letos dokončenou akcí byl most v Evropské ulici v Brně, který byl hotový na konci července. S žádnou z těchto staveb jsme neměli problém, který by ohrožoval termín dokončení,“ informoval Bažant.

Nyní  v kraji zůstává ještě osmnáct mostů v havarijním stavu. Dva z nich silničáři nahrazují novými a letos je dokončí. U dalších připravují projekt. „V opravách mostů budeme pokračovat i v nadcházejících stavebních sezonách, abychom počet těch havarijních co nejrychleji minimalizovali,“ doplnil Bažant.