V půlce ledna odstartují výkopové práce. „Můžeme tak už plánovat datum slavnostního poklepu základního kamene na začátek března,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Celý areál už je oplocený. Projektanti vyhotovují dokumentaci pro provedení stavby. „Hrubá stavba budovy bude hotová do konce letošního roku. Se zahájením zkušebního provozu počítáme v lednu 2026," nastínil radní pro oblast investic Vladimír Šmerda.

Za bruslením na zamrzlém Žebětínském rybníce v Brně vyrazily desítky bruslařů.
První venkovní bruslení v Brně. Zamrzlý rybník v Žebětíně přilákal desítky lidí

Léčebný ústav nabídne 214 lůžek a jeho cílem je, aby Sanatorium Pálava tvořilo společně s Rehabilitačním ústavem Kladruby a Rehabilitačním ústavem Hrabyně páteřní síť odborných rehabilitačních ústavů v České republice. Nové centrum léčebné rehabilitace umožní lidem začít po vážných úrazech nebo cévních mozkových příhodách dříve rehabilitovat. „Díky tomu se rychleji dostanou zpátky do běžného života," zmínil Šmerda.

Celkové náklady na stavbu Sanatoria Pálava jsou 784 milionů korun bez daně. „Dotace pokryje více než třetinu nákladů výstavby sanatoria," uvedl Šmerda.

Parta nadšenců chce obnovit okolí Mlýnského rybníka nedaleko kempu Apollo mezi Lednicí a Břeclaví.
VIDEO: Velký návrat? Mlýnský rybník u Břeclavi má lákat k rekreaci jako kdysi

Výhodou je možnost využívat příznivých účinků zdroje léčivé vody. Jedná se o přírodní, termální a silně mineralizovanou vodu, která má blahodárný vliv na pohybový aparát.

Sanatorium v číslech

  • Počet zaměstnanců: asi 80 lidí ve směně
  • Kapacita lůžek: 214 lidí
  • Celkem lůžek léčebných: 80 pokojů, z toho 4 pokoje pro imobilní
  • Celkové náklady na stavbu: 784 milionů korun bez daně