V sobotu mu složili hold zástupci Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Jihomoravského kraje i jeho kamarádi hasiči a Šitbořičtí. „Dostal ocenění za dlouholetou činnost. V hasičském sboru je od roku 1948,“ uvedl velitel jednotky šitbořických dobrovolníků Jiří Nevídal.

Kromě vyznamenání a medailí převzal Matuška jako dar například i koštýř. „On je stále velmi vitální, veselá kopa. Na naše výroční schůze přichází jako první a odchází mezi posledními,“ řekl starosta a kronikář hasičů Miroslav Vahala. Vzpomněl, že Matuška se v padesátých letech, kdy ještě v obci nebyla rozvedená voda, významně podílel na vykopání tří požárních nádrží. Ty slouží místním dodnes.

Vzrostlou lípa srdčitou jako Strom republiky zasadili v sobotu v Popicích.
OBRAZEM: V Popicích vysadili Strom republiky

Matuška byl truhlář. „Než se začaly u nábytku více používat plastové materiály, snad všichni Šitbořičtí měli dřevěná okna od něj,“ vyzdvihl Vahala.

I po odchodu do důchodu Matuška dál pomáhal hasičům, pokladníka dělal ještě na začátku devadesátých let. Jeho koníčkem se pak stal chov králíků, nyní rád chodí do přírody a pracuje ve vinohradu. „Zimní řez už mám hotový,“ pochlubil se téměř stoletý hasič. Stejně jako jeho zhruba šedesát šitbořických kolegů si na sobotní slavnost připravil parádní uniformu. „Setkání jsem si moc užil, všem děkuji,“ dodal.

Talentovaná Břeclavanka Veronika Kamenská.
Jojování je můj životní styl, říká šampionka Kamenská z Břeclavi