V tomto období se totiž lidé chodí koupat do lomů, jezer či na přírodní koupaliště. „V žádném případě by neměli skákat do mělké a neznámé vody po hlavě. Člověk nikdy neví, jestli není pod hladinou například kámen, nebo jak je voda hluboká. Někteří skokani to odnesli dokonce smrtí. Vždy je proto lepší skočit alespoň po nohou," upozornil náměstek ředitele brněnské Úrazové nemocnice Radek Veselý.

Častými pacienty v nemocnicích bývají v létě například cyklisté či jezdci na kolečkových bruslích. „Nejvážnější zranění však mívají rozhodně motorkáři, tam je časté zranění hrudníku i břicha, " řekl Veselý. Dodal, že neobvyklá nejsou ani zranění při míčových sportech.

Podle statistik Pojišťovny ČSOB jsou nejčastějším typem letních úrazů tržné rány a odřeniny. „Je to kolem třetiny. Následuje pohmoždění rukou s přibližně patnácti procenty a podvrtnuté kotníky. Naopak nejméně častými úrazy je podvrtnuté koleno, toto zranění nedosahuje ani devíti procent," informoval mluvčí pojišťovny Petr Milata.

Podle jeho kolegyně Sylvy Svobodové právě v období letních dovolených a školních prázdnin přibývá lidí v lesích, na cyklostezkách i na dalších místech sloužících k relaxaci nebo sportu. „A právě tam je riziko vzniku úrazu největší," poukázala žena.

Podotkla, že léto láká mnohé lidi vyzkoušet stále odvážnější, a tím i riskantnější sportovní činnosti. „Lidé by proto měli být opatrní, aby nedošlo k přecenění jejich možností, ztrátě odhadu nebo pozornosti," poznamenala Svobodová.

Existují však pravidla prevence, kterými by se lidé měli řídit. „Na kole, bruslích a na motorkách by měli vždy používat ochranné pomůcky jako přilbu, chrániče a také viditelné oblečení s reflexními prvky," upozornila Marcela Hadámková z krajské hygienické stanice.

Dodala, že při těchto aktivitách by se lidé měli vyvarovat pití alkoholických nápojů. Hadámková také zdůraznila, že je nezbytné dodržovat pitný režim, a to především ve slunečných a teplých dnech.

Podle Milaty stojí za častým vznikem úrazů únava. „Délka běžeckých, turistických a cyklistických tras by měla odpovídat přiměřeným schopnostem člověka," řekl Milata. Lidé také musí věnovat pozornost technickému stavu svého kola i bruslí. „Před každou jízdou by měli zkontrolovat, jestli nemají sjetý vzorek nebo povolená brzdová lanka," sdělil Milata.

Mnoho úrazů dětí se stává, když jsou bez dozoru dospělých. To si dobře uvědomuje například Filip Vašíček z Hodonínska, který má dva syny. „Je jim sice víc než deset let, ale samotné je například u bazénu na zahradě nenechávám. Člověk nikdy neví, co se může stát. Pokud je však výjimečně pustíme samotné a jedou například někam s kamarády na kole, tak si musí vždycky vzít helmy a chrániče. Sice tím nejsou moc nadšení, ale jde o jejich zdraví," zdůraznil Vašíček.