Letos v Břeclavi od motivačních řečí přešli k činu. Speciál vznikl v pivovaru Frankies, ale na receptuře se podíleli i další sládci původem z Břeclavi, a to Jakub Kurial z pivovaru Kosmix a Richard Antl z pivovaru Parník. „Rajčata dodala lokální firma Fermato. Uvařili jsme regulérní várku, tedy tisíc piv. Dali jsme tam sedmdesát kilogramů rajčat a tři kila bazalky. Sehnat jí takové množství byl docela masakr," podotkl Přikryl.

Pivo dostalo název Pomodoro Specialo. Jedná se o desetistupňový speciál. „Říkali jsme si, že když už něco rajčatového, nebude to jen ležák, který ovoníme rajčaty. Ale když už, uděláme úlet. Pak jsme se modlili, protože je to taková divočina. Byl jsem velice skeptický, ale výsledek je stokrát lepší, než jsem si představoval," míní majitel Frankies.

Ve Frankies se experimentů nebojí. Uvařili tam třeba i desetistupňový kyseláč s mangem. „Na jednu várku padlo půl kilogramu soli a padesát kilogramů manga," zmínil Přikryl.

Například ve znojemské Pivovarské ReZtauraci si návštěvníci pochutnají na speciálu Sauvin 11. „Název je od Sauvignonu. Při kvašení piva jsme použili vinné kvasinky a vyrobili jsme ho z novozélandského chmele Nelson Sauvin,“ vysvětlil šéf pivovaru Miroslav Harašta. Tato odrůda chmele má podle něj angreštovo-ovocný profil, který připomíná odrůdu vína.

Kromě piva kvašeného vinnými kvasnicemi si hosté ReZtaurace dají za rok kolem osmi speciálů. „Střídáme je. Uvaříme obvykle várku deset hektolitrů, a piva se vyprodají do tří týdnů, nejpozději do měsíce,“ popsal popularitu speciálů Harašta.

Co je kyseláč: tvoří samostatný pivní styl, který se dělí podle způsobů kysnutí. Jedním z druhů je gose - pivo s vysokým podílem pšenice, přídavkem soli a koření.

Také milovnice piva Monika Čaplová ráda ochutná netradiční pivní speciál. „Kyseláč s rajčaty jsem nikdy neměla, ale určitě bych ho ochutnala, i Sauvin zní lákavě. Pivo s medem mi chutná, je to dobrá kombinace hořké a sladké chuti,“ komentovala jednotlivé druhy.

Je libo kyseláč s moruší a borůvkou?

Břeclavský pivovar Frankies uvařil pivní speciál s rajčaty, solí a bazalkou. Ve Slavkově u Brna kyseláč podle provozního Zdeňka Vlčka připravili prvně. A to po návštěvě Jana Kočky, sládka, který létá po světě. „Přivezl nám spoustu svých piv a u lidí bodoval právě sour, tak jsme vymysleli náš kyseláč s moruší a borůvkou,“ prozradil Deníku Vlček. Přestože je toto pivo už vyprodané, návštěvníci Slavkovského pivovaru si brzy pochutnají na dalším kyseláči, tentokrát s oskeruší.

Speciály jsou oblíbené, lidé podle Vlčka rádi ochutnají něco nového. „Máme z toho radost. Proč pít jedno pivo, když je ta rozmanitost tak velká?“ ptal se Vlček řečnicky.

Obyvatelé i návštěvníci Lomnice u Tišnova mohou speciální piva ochutnat třeba v rodinném pivovaru Genius Noci. Kromě ovocných kyseláčů to je podle Jany Pavlišové, která má v pivovaru na starosti marketing, třeba pivo s pomerančovou a citronovou kůrou a pepřem, ale také experimentální dávka Jang & Punk piva.

Podle Pavlišové pivo návštěvníkům opravdu chutná, i když jej zprvu ochutnávají s podezíravými výroky o Pejskovi a Kočičce. „Použili jsme totiž kromě ječných a pšeničných sladů také oves a rýžové vločky, hořkost dodávají chmely z Ameriky, Nového Zélandu a Německa, a na ozvláštnění jsme přidali ještě čekankový sirup,“ vyjmenovala ingredience této čtrnáctky.

I když pivařku Čaplovou čtrnáctka velmi zaujala, ne každý podle Pavlišové z Genia Noci neobvyklá piva preferuje. „Někteří se zájmem degustují a komentují, jiní ochutnají a vrátí se zase ke klasice. Pak jsou ti, kteří cokoliv, co není český ležák, odmítají nazývat pivem,“ popsala škálu zákazníků. Těch, kteří zastávají tento konzervativní názor podle ní však pomalu ubývá.

VYBRALI JSME PRO VÁS: Do centra Pohořelic vrátí přechod, bude ale trochu na jiném místě

Do centra Pohořelic vrátí přechod, bude ale trochu na jiném místě | Video: Michal Hrabal