Dopis mu ve středu poslala starostka obce Hana Habartová. „Doufám, že naši prosbu premiér vyslyší a přijede k nám. Zda, a kdy tak učiní, ale nechám na něm,“ řekla.

Upozornila na to, že prameniště, které se nachází mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem, slouží 140 tisícům lidí především na Hodonínsku. Štěrkopísek chtějí těžaři dobývat půl kilometru od něj.

O schválení těžby rozhodoval Obvodní báňský úřad pro území krajů Jihomoravského a Zlínského. Její přípravu už před rokem pozastavil. Písečtí spolu s lidmi z blízkých obcí a měst sepsali petici, kterou podepsalo jedenáct a půl tisíce lidí. A jako důvodnou ji před dvěma týdny uznali na svém zasedání i senátoři.

Ilustrační foto
Těžba stěrkopísku: při povodních hrozí kontaminace vody

Státní báňská správa má již podle ústředního inspektora Bohuslava Machka veškeré materiály nutné k tomu, aby do několika týdnů o dobývacím prostoru definitivně vynesla verdikt. „Rozhodnutí podléhá správnímu řízení a petice na něj nemá ze zákona vliv. Bude se však týkat pouze nakládání s územím, nikoli přímo návrhu těžit,“ vysvětlil Machek.

Petice za ochranu prameniště
∙ Má jedenáct a půl tisíce podpisů.
∙ Bojuje za ochranu zdroje pitné vody 140 tisíc lidí na Hodonínsku.
∙ Postavili se za ni zástupci Vodovodů a kanalizací Hodonín.
∙ Projednal a označil ji za důvodnou senát.

Moravskopísečtí nejsou jediní, kteří podnikají kroky proti těžbě. K řízení se chtějí vyjádřit i úředníci odboru životního prostředí jedenáctitisícového Veselí nad Moravou.

Veselští totiž doposud nebyli k řízení o těžbě přizváni. I přesto, že svůj odbor označili jako dotčený správní orgán už v roce 2016.

Napsali proto předsedovi obvodního báňského úřadu. „Do dnešního dne jsme neobdrželi vyrozumění, proč nemá odbor postavení dotčeného orgánu státní správy. A to za situace, kdy zájmy chráněné naším úřadem budou jednoznačně dotčeny,“ upozornil v dopise vedoucí odboru životního prostředí Jiří Janoška.

JAN KUCHTA

Ilustrační foto.
Srážky nepomohly. Sucho hlásí ze stanic na řece Moravě i Kyjovce