U vinařství Kamila Prokeše okolo půl čtvrté ochutnává jeden ze vzorků Martina Křenová. „Jsem na sladší vína, proto se vybírám právě taková," usmívá se. Na jižní Moravu dorazila spolu se svými třemi přáteli až z více než 160 kilometrů vzdáleného Kunvaldu v Orlických horách.

Akcí jsou nadšení. Na otázku, kolik vín už skupina ochutnala, zazní jednoznačná odpověď. „Hodně," říká jeden ze dvou mužů. Hustopeče jsou pro ně závěrečnou zastávkou. Mají za sebou už ochutnávku ve sklepech v Rakvicích, Přítlukách i Zaječí.

Dohromady nabízí na akci svá vína třiatřicet vinařů. „Letos máme rekordní nabídku 450 vín. Někteří vinaři už mají i mladá vína. Termín akce míváme pravidelně okolo svatého Martinu," zmiňuje ředitel festivalu Juraj Flamik.

Mezi obcemi návštěvníky vozí autobusy. Jezdí v dvacetiminutových intervalech. „Jsme mile překvapení, že přes všechny obtíže, které nyní číhají na účastníky hromadné akce, máme za sobotu kolem patnácti set účastníků," vyčísluje Flamik.

V Hustopečích svítí slunce. Někteří odložili bundy a pochodují po silnici pouze ve svetru nebo v mikině. A hřeje je nejen alkohol, ale i příjemné počasí. „Je to jedna z akcí, na kterou přijedou opravdoví nadšenci do vína. Počasí vyšlo, festival je dobře organizačně zmáknutý," pochvaluje si vinař Pavel Košulič ze stejnojmenného rodinného vinařství v Hustopečích.

Lidé si spokojeně posedí před sklepem, někde zní i živá hudba a například známou píseň Veď mě dál, cesto má si s chutí zazpívají i někteří vínem posilnění turisté.

Milovníci vína, kteří nezvládli ochutnat všechny vzorky, nemusí smutnit. Festival otevřených sklepů pokračuje na Hustopečsku i v neděli až do třetí hodiny odpolední.