Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sobota rozhodne. Volební účast na jižní Moravě je zatím malá

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ – Téměř milion voličů na jižní Moravě má příležitost spolurozhodnout o směřování České republiky. O jejich hlasy se v kraji uchází osmnáct politických stran či hnutí. Na celé jižní Moravě odvolilo v pátek téměř devětatřicet procent voličů. Proti minulým volbám před třemi lety je jich v kraji o deset procent měně.

25.10.2013 AKTUALIZOVÁNO 26.10.2013
SDÍLEJ:

Velmi atraktivní volební místnost mají lidé v Popicích. V této příměstské části Znojma se už roky chodí volit do vinného sklípku U Sealsfielda. Sklenky s vínem by však volič na stole volební komise hledal marně.Foto: DENÍK/Dalibor Krutiš

Volební místnosti se otevřely v pátek ve dvě hodiny odpoledne. Příležitost vhodit svému favoritovi hlas měli lidé v první den až do desíti večer. V sobotu pak mohou odvolit mezi osmou ráno a druhou odpoledne. „Hlasy sečteme pravděpodobně v sobotu ještě před osmou večer," uvedla volební koordinátorka z jihomoravského krajského úřadu Eva Sychrová.

Co zajímavého přinesl první den voleb? Nadávkami skončila páteční cesta do volební místnosti pro desítky lidí z brněnských Řečkovic. Poté, co přišli na obvyklé místo, museli se zase vydat jinam. Vedení městské části totiž změnilo počet i podobu okrsků. Lidé proto zbytečně nachodili o stovky metrů víc.

Zbytečně se prošel například Tobiáš Malach. „Oznámení, kam mám jít volit, jsem nesledoval. Šel jsem dolů jako vždycky. Tam jsem ale nepochodil. Když jsem zjistil, že mám jít ten kopec zpátky, hodně mě to nalomilo, jestli vůbec volit," prohlásil. Dodal, že byl zvyklý chodit do základní školy na Horáckém náměstí. Místo toho musel do gymnázia v ulici Terezy Novákové.

Lidé nečtou

Podobné problémy měli i další lidé. Starosta Řečkovic Marek Viskot v pátek večer řekl, že o problému ví. „Je to mrzuté. Lidi jsme na to přitom upozornili i v našem zpravodaji. Informace o změně volební místnosti pro některé obyvatele byla na titulní straně. Bohužel jsme asi přecenili to, jak lidé zpravodaj čtou. I když chápu, že šli prostě tam, kam jsou zvyklí," poznamenal starosta. Dodal, že okrsků ubylo proto, aby městská část ušetřila. „A mnoho lidí to teď bude mít k urnám blíž," podotkl.

Mezi jednotlivými místnostmi bloudili také voliči, kteří přišli do základní školy v Rašínově ulici v Brně. Byly v ní připravené urny pro čtyři okrsky. Někteří lidé proto museli studovat seznamy ulic spadajících do daného okrsku u každých dveří do místnosti.Volební účast na jižní Moravě.

Ve dveřích školy se lidé tísnili už ve dvě hodiny, kdy volby začínaly. „Zatím to vypadá, že účast bude běžná. Ze začátku bývá vždycky velký zájem. Ustává tak kolem sedmé osmé večer. Druhý den je hlavně ráno a pak před polednem," komentoval davy voličů předseda jedné komise Jiří Kocian.

Poznamenal, že i když k volbám chodí hodně lidí, účast je nízká. Do jeho volebního okrsku totiž spadá také Dominikánské náměstí. „A tam je spousta lidí hlášených k trvalému pobytu na úřadě. Takže volební účast je pak kolem tří až čtyř procent," poznamenal předseda komise.

Energie v urně

K volbám přitom v kraji míří mladí i staří. V Břeclavi přišla k urně třeba třiadevadesátiletá Marie Krejčiříková. Dát hlas oblíbené straně šla v domově důchodců před čtvrtou hodinou odpoledne. „Čtu noviny a v televizi se dívám pořád jen na politiku a dechovku. Chodím volit pravidelně," prohlásila žena.

V pátek hlasovali i politici. V Kyjově na Hodonínsku volil jeho starosta a krajský lídr Zemanovců František Lukl. „Vhodím do urny poslední zbytek energie. Už se těším, až si dám večer vanu a odpočinu si," řekl Lukl.

Ne každý volil v místě bydliště. Do volebních místností v Rosicích na Brněnsku přišlo jen za první dvě hodiny patnáct lidí s voličskými průkazy. „Při prezidentských volbách jich bylo za dva dny osmnáct," sdělila vedoucí odboru vnitřních věcí rosické radnice Magda Hasoňová.

Noc v Brně byla klidná

Sobotní noc měli napilno také brněnští strážníci. Dávali především pozor na volební místnosti. „Vše bylo ale v pořádku. Nezaznamenali jsme žádný problém, který bychom museli řešit," informoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Podotkl, že hlídky zatím nemusely zasahovat u voleb vůbec. A to ani včera. „Stávalo se, že jsme jezdili řešit drobné konflikty přímo k urnám. Letos je ale i z tohoto pohledu zatím klid," dodal mluvčí.

Brněnský primátor Roman Onderka.Odvolil i brněnský primátor Roman Onderka

Brno – V sobotu krátce po desáté hodině přišel k volební urně také brněnský primátor Roman Onderka. „Samozřejmě jsem volil stranu, ve které sám jsem. Bylo by divné, kdybych udělal něco jiného," sdělil primátor.

Dodal, že volební lístek nijak neupravoval. „Nikoho jsem nekroužkoval. Mám za to, že kandidátka byla sestavená dobře a nemělo by smysl s tím něco dělat," podotkl.

Relativně nízká volební účast ho příliš nepřekvapila. „Dalo se čekat, že lidé odjedou na prodloužený víkend. Přesto doufám, že aspoň padesátiprocentní účasti v jihomoravském kraji dosáhneme," dodal Onderka.

Odvolili Břetislav Ŕychlík a Petr Gazdík

Svůj hlas přišel dopoledne odevzdat i herec a režisér Městského divadla Brno Petr Gazdík. Dorazil z Bratislavy. „Považuji za povinnost jít volit. Politickou scénu sice v poslední době příliš nesleduji, mám ale zájem na tom se nějak projevit," sdělil.

Komu svůj hlas dal prozradit nechtěl. „Dlouhodobě ale volím směrem doprava," naznačil.

Z ještě větší dálky dorazil k volebním urnám v základní škole v Rašínově ulici režisér Břetislav Rychlík. Autobus, kterým jel ze slovenských Košic, měl navíc zpoždění. „Dorazil jsem asi v šest ráno úplně rozlámaný. Na chuť jsem si dal ale jedno pivo a trochu se mi to zlepšilo," smál se Rychlík.

Podle mluvčí jihomoravského krajského úřadu Denisy Kapitančikové se volby zatím obešly bez větších potíží. „Nevíme o ničem, co bychom museli řešit. Vše je zatím v klidu," uvedla mluvčí.

Dodala, že výsledky účasti by měly být k dispozici kolem půl třetí odpoledne.

V sobotu těsně před druhou hodinou odpoledne odvolilo podle odhadu úředníků kolem šedesát čtyři procent Brňanů, počet jihomoravanů odhadli na přibližně padesát sedm procent.

Začínají volby. Rozhodněte!
PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE!

2013: Jak si zachovat svobodnou volbu

Jižní Morava - Míváte po volbách pocit, že jste dali hlas tomu nesprávnému? Nebo nejste před volbami rozhodnutí, koho chcete volit? Či snad, zda vůbec k volbám jít? V tomto krátkém článku se pokusím uvést pár faktů, které vám s rozhodnutím mohou pomoci.

1. POJĎTE VOLIT

Má to smysl, i když nevěříte v čistotu politiků. Volíte přece především program a to, kterým směrem se mají naše země ubírat, nikoliv osoby. Lidé přece program, ať už konzervativní, liberální, levicový nebo ekologický, pouze personifikují.

2. KROUŽKOVÁNÍ MÁ SMYSL

Líbí se vám některá politická strana, ale nechcete ji volit kvůli určitým lidem? Volte ji! Zrada vlastního přesvědčení mrzí vždy nejvíc. Ale kroužkujte tak, abyste toho, koho ve sněmovně nechcete, vynechali. Počítejte přitom s tím, že u úspěšných stran (jakou zřejmě bude například ČSSD) se někoho jen tak „vykroužkovat" nepovede, protože váš neoblíbenec bude mít dost zastánců také. Platí však jednoduchá poučka: kdo nekroužkuje, vzdává se velké části vlastní volby. Tím spíš, že letos preferenční hlasy mohou rozhodnout i o premiérovi.

3. NEBOJTE SE MALÝCH

Bojíte se, že strana, která je vám sympatická, nemá šanci dostat se do sněmovny, a tak by váš hlas propadl? Je to nesmysl, své straně pomůžete, už když dostane půldruhého procenta hlasů. V takovém případě dostane za každý hlas stovku a v součtu to dělá miliony korun. Pokud se dostane i přes tři procenta, bude v následujících letech dostávat každý rok od státu minimálně šest milio-nů korun. Třeba i na větší kampaň, s níž příště osloví víc voličů. I proto píšu: Nevolte krátkozrace, není jen toto volební období.

4. VOLTE SPRÁVNĚ

Při loňských krajských volbách byl téměř každý dvacátý hlas neplatný. Proto banální radu volte někoho a zaškrtávejte správně, rozšiřuji i o další větu: Nevhazujte schválně prázdný lístek. Je to stejné, jako když k volbám nejdete, jen vám to možná zlepší na chvíli náladu v mylné pýše: To jsem jim to nandal. Věřte, že za chvíli to přejde a náladu budete mít mnohem horší, než kdybyste použili lístek strany, k níž máte nejméně výhrad.

TOMÁŠ HERMAN

Autor: Jan Němec, Redakce

25.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celníci objevili na Boskovicku nelegální herny.
7

Celníci objevili dvě nelegální herny. Od začátku roku zabavili přes sto automatů

Ilustrační foto.

V kůži archeologů. Lidé si vyzkouší práci s detektorem kovů

AKTUALIZOVÁNO

Vnuk Alfonse Muchy neuspěl s odvoláním. Epopej patří Praze

Praha, Moravský Krumlov - Cyklus Slovanská epopej patří Praze, nikoliv rodině jeho autora Alfonse Muchy. Skutečnost ve čtvrtek potvrdil pražský městský soud, který zamítl odvolání Johna Muchy. Ten bude ve sporu pokračovat. „Podám dovolání k nejvyššímu soudu,“ oznámil malířův vnuk. Pražští galeristé monumentální cyklus vystaví napřesrok v pražském Obecním domě. Sály stále nabízí i Moravský Krumlov.

Někteří lidé chtějí, aby sommelieři běhali v kroji, usmívá se Babisz ze Salonu

Valtice /ROZHOVOR/ – Překvapení? Mírné. Hlavní sommelier Salonu vín sídlícího na zámku ve Valticích Marek Babisz je přesvědčený o síle a kvalitě místa, kde lze ochutnat nejlepších sto vín každého roku. Proto ho triumf v soutěži Top vinařský cíl České republiky nezaskočil. „Jsme kvalitním turistickým cílem, proto jsme ve skrytu doufali, že bychom vyhrát mohli,“ říká Babisz v rozhovoru.

Teplý říjen na jihu Moravy. Na třech místech padnul více než padesátiletý rekord

Jižní Morava - Skutečně teplý podzim si v aktuálních dnech užívají Jihomoravané. Maximální denní teploty se budou až do neděle šplhat ke dvaceti stupňům Celsia. Meteorologové na jižní Moravě ve čtvrtek naměřili na třech místech nejvyšší teploty za posledních šestapadesát let.

Na Žižkov dřív. Nesmíme zápas prostát v koloně, hlásí Znojmo

Znojmo – Zatímco znojemští fanoušci, kteří pořádají výjezd, si v neděli ráno hodně zkrátí spánek, fotbalisté Znojma zamíří k duelu dvanáctého kola Fortuna národní ligy na Žižkově s předstihem o den dřív. Tradiční výkop na stadionu Viktorie čtvrt hodiny po desáté dopoledne je totiž pro přesun až od rakouských hranic rizikový. „Kolikrát nevíte, jestli do Prahy vůbec dojedete. Jedeme předem, což je jistota, že zápas neprostojíme v koloně na dálnici,“ zmínil znojemský obránce David Helísek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení