Například na Oddělení družicových systému Brno Výzkumného a leteckého ústavu už vznikly dvě družice. „Byly to experimenty. Teď se podílejí na stavbě ambiciózních misí. Vzniknou zde další dvě družice, které budou velké jako pračka nebo lednička," popsal ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Jedna z družic, které zde vzniknou, bude fungovat jako astronomická observatoř a bude sledovat vesmírné jevy. Druhá družice bude zkoumat naši planetu, primárně Českou republiku. Obě umělá kosmická tělesa budou ovládat odborníci z Masarykovy univerzity.

Prostranství u Technologického parku v brněnských Medlánkách.
Konečná šalin u Technologického parku v Brně: místo čeká proměna i nová zástavba

Součástí větší mezinárodní skupiny je pak v Brně sídlící OHB Czechspace. Tato společnost se momentálně podílí na stavbě observatoře PLATO. „To je družice, která bude hledat planety u jiných hvězd, takzvané exoplanety. Některé její části vznikají v Brně a provádí se zde i jejich testy," upřesnil Dušek.

Tým OHB Czechspace také spolupracuje na plánované výpravě HERA, „V září předloňského roku byla zkouška meziplanetární obrany, kdy sonda narazila do planetky a pokusila se změnit její dráhu. HERA tam teď poletí a bude zkoumat následky té umělé srážky," vysvětlil ředitel hvězdárny.

Výprava k odchýlené planetce vyrazí letos z Ameriky a na určené místo dorazí za dva roky. Mise má za cíl najít účinnou techniku obrany Země před možnou srážkou s asteroidem.

  • Podívejte se, Juraj Dudáš, ředitel divize Space Výzkumného a leteckého ústavu představuje model družice VZLUSAT-2.
Zdroj: Deník/Sabir Agaralov

Dny jihomoravské kosmonautiky jsou kombinací akcí pro veřejnost, nadšence, odborníky i podnikatele. Nosným tématem jsou projekty, které se mají během pár let vydat na oběžnou dráhu. Součástí Brno Space Days – Dnů jihomoravské kosmonautiky jsou přednášky, setkání s konstruktéry, otevřené dveře do některých vesmírných firem, výstava vesmírných portrétů, workshop pro stavitele cubesatů i premiéra nového představení v digitálním planetáriu.