Projekt Chytrý kurník, jehož autorem je absolvent mechatroniky na VUT Vojtěch Kolomazník, chce usnadnit chovatelům drůbeže práci.
Dvířka totiž fungují stejně jako slepice, reagují na světlo. „Ve dveřích je čidlo, které si každých pět minut ukládá aktuální hladinu osvětlení. V paměti si vytváří graf, a podle toho rozeznává, jestli došlo k rozednění nebo ke stmívání,“ vysvětluje princip dvířek jeho autor. 

Dvířka jsou z lehkého materiálu a zavírají se pomalu, proto nemůžou slepicím ublížit. Zároveň brání tomu, aby se zvenku dovnitř dostal nějaký predátor. Slepice ven ale mohou. 

S nápadem přišel Kolomazník proto, aby ulehčil práci rodičům, kteří slepice chovají. „Je to činnost, kterou musí člověk každý den dělat, i když třeba nemůže a je na dovolené. Navíc pokud člověk zapomene, často se stane, že přijde kuna a zabije celý chov,“ upozornil na důležitost dvířek. 

Instalace automatických dvířek je přitom nenáročná. Postačí k tomu jen čtyři šroubky a zástrčka nebo baterie. Kvůli úspoře peněz i elektronického odpadu lze dvířka zapojit pomocí nepoužívané USB nabíječky na mobil. 

Přestože už je o výrobek mezi chovateli velký zájem, projekt je teprve v začátcích. Kolomazník chce chytrou vymoženost posunout ještě dál. „V budoucnu bychom chtěli vyvinut mobilní aplikaci, která chovatelům sdělí, jestli jsou dvířka otevřená nebo zavřená, jestli je v krmítku dostatek zrní či dokonce zda už slepička snesla vejce,“ dodal mladý inženýr.

VERONIKA KOUSALÍKOVÁ