Crhovi, který je ve funkci od loňského října, se něco podobného stalo poprvé. „Obálku odesílatel adresoval starostovi městské části. Dál jsem v ní našel výstřižky z novin nebo z našeho zpravodaje," vysvětlil starosta, který událost ohlásil policistům.

Měl obavu, zda se ho někdo nepokouší uplatit. Policisté na místě zjistili, že jde o finanční dar. „Nikde v textu nebyly patrné výhrůžky nebo nátlak. Jeden z výstřižků byl můj text z obecního zpravodaje. Stěžoval jsem si na místní, kteří ničí obecní majetek," sdělil Crha. Proto si myslí, že peníze jsou zamýšlené jako dar pro Bohunice. Například na opravu dětských hřišť.

Bankovky nakonec zůstaly v trezoru radnice. Aby je rada městské části přijala jako peněžní dar, půjdou ho úředníci ve čtvrtek vyměnit na české koruny. „Nerozumím tomu, proč policisté klasifikovali peníze jako dar. Chybí mi vzájemně podepsaná darovací smlouva. Městská část by si peníze neměla nechat," podivoval se brněnský právník Richard Novák. Podle něj by radnice měla na úřední desku vyvěsit výzvu, aby se k penězům někdo přihlásit. Pokud by to neudělal, bankovky propadnou státu.

Podle Petra Leyera z české pobočky Transparency International, která se dlouhodobě korupcí zabývá, je postup starosty správný. „Obálku otevřel před svědkem a vše ihned nahlásil policistům. Peníze kvůli nedostatku indicií a kontextu nemůžeme označit jako úplatek. Zajímavější je, odkud eura pochází, a zda je dotyčný získal legálně," informoval Leyer

Také bývalého bohunického starostu Miloše Vrážela událost zaskočila. „V obálkách jsem často od jednoho místního dostával koláže z novin a časopisů. Často bývaly výstřižky nalepené na papírových táccích. Jednou jsem z nich udělal na radnici výstavu," poukázal na dotyčného Vrážel. Peníze v neoznačené obálce nikdy nedostal.

Také politolog Pavel Šíma, který se zabývá politickým marketingem, se nad anonymním darem podivoval. „Peníze většinou lidé nebo firmy posílají politickým stranám na transparentní účet. Finanční dar může přijít také jednotlivým politikům. Naprostý anonym bez jména a podpisu je opravdový unikát," poznamenal Šíma.

Zda může kauza později starostu v politické kampani poškodit, není podle něj jasné. „Pokud to policisté nevyhodnotili jako úplatek, starostovi pozdější obviňování pravděpodobně nehrozí. Pokud by událost nenahlásil a peníze si nechal, před volbami by to na něj například jeho konkurenti mohli vytáhnout. Těžko by situaci později obhajoval," doplnil Šíma.

Také místní s postupem starosty souhlasí a přemýšlí, kdo z nich by eura mohl poslat. „Zaslechla jsem o tom v obchodě. Asi měl dárce pocit, že Bohunice potřebují více peněz. Možná proto, aby se radnice mohla o okolí lépe starat. Příště by dotyčný mohl peníze darovat veřejně. Je to celé podivné," sdělila Klára Sochorková.

Crha má už teď plány, jak by se nové peníze mohly využít. „Plánujeme na některém hřišti postavit nový kolotoč. Měl by nás vyjít okolo třiceti tisíc. Jak zbytek využijeme, ještě není jasné," dodal Crha.